Cięcie siekierą czy skalpelem? Jest budżet gminy na ten rok!

Jest budżet gminy na ten rok. Regionalna Izba Obrachunkowa ustaliła plan dochodów i wydatków Łapanowa.

Coś, co może szokować – wydatki ścięła na prawie 6,5 mln zł! Nie jest to jednak cięcie siekirą, a raczej skalpelem.

Do tej pory gmina działała na podstawie projektu budżetu, jaki dla gminy przygotował jeszcze poprzedni wójt. W związku z tym, że Łapanów nie zareagował na wezwanie izby do opracowania i uchwalenia planu naprawczego, plan dochodów i wydatków na ten rok zosłał gminie narzucony odgórnie.

Analizujemy jeszcze dokument, jaki zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Kolegium RIO uchwaliło dla Łapanowa 27 lutego, ale wygląda na to, że izbie udało się dokonać cudu!

Wydatki zostały ścięte z 46 mln 233 tys. zł do 39 mln 782 tys. zł.

Największych cięć RIO dokonało w wydatkach na utrzymanie dróg. Z planowanych wcześniej 7 mln 648 zł na ten cel izba zmniejszyła je do zaledwie 142 tys. zł, a więc obcięła ponad

7,5 mln zł.

Niestety, ale radni zostaną zmuszeni do oszczędności na sobie! Wydatki na Radę Gminy zostały zmiejszone o

19,5 tys. zł.

Spadną z planowanych wcześniej 116 tys. do 96,5 tys. zł.

Od cięć nie uchroni się Urząd Gminy. On straci

219 tys. zł.

Jego wydatki zostały przez RIO zmniejszone z 2 mln 377 tys. zł do 2 mln 158 tys. zł.

Różne cięcia w innych miejscach pozwoliły na to, by wydatki na szkoły nie tylko nie spadły, ale nawet wzrosły! I to o prawie

1,5 mln zł!

Wójt Roj planował, że na oświatę i wychowanie pójdzie w tym roku 15,3 mln zł. RIO zdecydowała jednak, że będzie to ponad 16,8 mln zł.

Oto tegoroczny budżet gminy:

Jak oceniasz wpis?

Kliknij!

Ocena: / 5. Głosy:
24 Comments

 1. Dzień dobry
  kilka moich spostrzeżeń i uwag….
  1. Nie ma ścięcia o 6.5mln… Poprzednik do planu na 2019 wpisał pieniądze z promesy na most. Nalezy porównać z budżetem z 2018 i tu jest róznica o okolo 1mln w dochodach i wydatkach.
  2. Może dla porównania wydatków popatrzcie Państwo na budżet sąsiedniej trochę mniejszej gminy (Trzciana). Wydatki Łapanowa na wynagrodzenia to 17mln. Porównajcie koszty obsługi komunalnej – dostarczania wody, ścieki, smieci. Gminy są podobnej wielkości a różnice spore.
  3. Jeśli chodzi o most to chętnie przyjrzałbym się ekspertyzie, na podstawie której zdecydowano o rozbiórce poprzedniego mostu. I dodatkowo, most na drodze wojewódzkiej pomiędzy Ubrzeżą a Trzcianą zrobiony 2 lata temu kosztował około 6mln…( a już wtedy ceny wykonawstwa były wysokie)a to chyba troszkę inny typ drogi….
  4. Tyle z stwierdzeń Wójta, że RIO zetnie wszędzie o 20%, jednak cięli gdzie uważali, oświatę zwiększyli z uwagi na podwyżki nauczycielskie (które podobno mają być i ma to uwzględniać subwencja), oczywiście że trzeba szukać w oświacie oszczędności ale może całościowo a nie napuszczać jedną wieś na drugą.
  Wiem, że łatwiej się rządzi ludźmi, którzy są skłóceni, niż takimi co nie dają sobie w kaszę dmuchać i patrzą na ręce….
  5. Natura 2000. Może ktoś w końcu wieźmie się za to. Da się zmienić zakres obszaru a nawet zlikwidować tylko to wymaga zachodu i czasu. Nawet jeśli teraz nie ma na to pieniędzy to Wójt, Rada, Powiat (mamy przedstawicieli) mógłby coś w tym kierunku robić. Bo stwierdzenie że się „nie da” świadczy raczej o lenistwie a nie chęci.
  6. Działki widokowe. To jest dla mnie dziwny temat. Rozmawiałem z kilkoma osobami, które są właścicielami takich działek i twierdzą, że Gmina nie pozwala na nich budować nawet jeśli są w planie na obszarze pod zabudowę… czy to jest prawda? jeśli tak to większej głupoty nie widziałem. Skoro działka jest widokowa (piękny widok z niej…) to po można zwiększyć stawkę podatku za nią i tyle. Chcesz mieć widok z domu to płacisz więcej. Może to jest rozwiązanie…
  7. Ścieki. Przykro to pisać, i zaraz odezwą się różne komentarze ale…
  wodociąg sprzedaje 300tyś m3 wody, część ludzi ma studnie…
  oczyszczalnia odbiera 100tyś m3 ścieków…
  to gdzie jest reszta? w polach rowach rzekach….
  I nikt nie wciśnie mi kitu, że reszta ma oczyszczalnie lub wywozi poza gminę…..
  Przy braku dopłaty do ścieków gmina ma 700tyś pln więcej wpływu, przypilnowanie ludzi i odbiór kolejnych 100tyś m3 daje kolejne 1,5mln pln. Trzeba tylko chcieć… oczywiście, że trzeba by kupić drugą beczkę na dostawczaka, bo tym ciągnikiem to raczej wiele nie wywiezie, choć można dogadać się z kilkoma gospodarzami z każdej wsi, którzy mają odpowiedni sprzęt.
  wtedy raz gmina ma więcej pieniędzy, dwa czystszą rzekę – czyli wodę z wodociągu…

  tak można by pisać i pisać …

  Cała rzecz w tym, żeby komentarze nie sprowadzały się do wrzucania sobie nawzajem a to o kluby a to o różne szkoły a to personalnie.
  Przykład wynajmu przez bank kwalifikuje się na postępowanie o niegospodarność…
  ale już jazda na szkołę muzyczną bez podstawowej wiedzy o jej planie finansowym już nie jest w porządku. Ale to jest odwieczny problem tej gminy. Jakbyśmy mieli wgląd w np bilans i plan finansowy poszczególnych szkół to wiedzielibyśmy, która i w jakim stopniu wymaga dofinasowania lub też jakieś formy restrukturyzacji.

  A sprowadza się to do słownych wycieczek mieszkańców jednych wsi wobec drugich….do niczego to nie prowadzi a ułatwia rządzenie 🙂

  Rozpisałem się strasznie.
  Jak ktoś przebrnie do końca to super. Może źle myśle, ale swój punkt widzenia zaprezentowałem.
  Pozdrawiam
  A.S.

  • Bardzo dziękuję!
   Sytuacja gminy jest taka, że potrzebna jest każda pomoc. Ludzie potrafią się bardzo skrzyknąć, co było widac choćby po naszej akcji z remontem domu chorej kobiety. Udało sie zebrać 10 tys. zł!
   Miałem dziś okazję rozmawiać chwilę z Panem Wójtem i, być może, udało się podpowiedzieć jeden sposób, by uratować grant WiFi4EU (15 tys. euro).
   Można prosić o kontakt na maila: karol.manys@gmail.com lub tel 693108584?
   MEGA komentarz! Bardzo dziekuję!
   Pozdrawiam

 2. Wydadki na oświatę zostały podniesione ponieważ teba spłacić 3 milionowy dług wynikający z niezaplaconych skladek zus pracowników szkól. Wiec cięcia na oświacie też będą=szkola w Tarnawie predzej czy później (w 2020) zostanie zamknięta.

 3. No i bardzo dobrze, że było STOP, rzeczywiście człowiek, porządny człowiek, zapytaj Pan pracowników gminy jaka jest różnica, to Panu powiedzą. Poprzednik Sobolów najchętniej by zaorał, taką prowadził politykę wobec nas, nie widział Pan tego, za mało faktów, czy się mylę? Obecna większościowa rada zaczyna robić to samo, nie widzi Pan tego, że celowo dążą do komisarza, nawet przewodniczący komisji rewizyjnej pyta prezesa RIO czy komisarzem może być wójt, dobrze, że mu się nie wypsnęło „były wójt”

 4. Jak widać od czterech lat cały czas Sobolów jest napiętnowany i jest kością niezgody w Gminie Łapanów, pomyślmy mieszkańcy Sobolowa, może najwyższy czas zorganizować referendum i odłączyć się od Gminy Łapanów, myślę, że wcześniej czy później to zrobimy.
  W obliczu takich ciągłych ataków trzeba o tym nie tylko poważnie myśleć, ale zacząć dsziałać.

  • Halo, halo… STOP! Na razie wójtem Gminy Łapanów jest chyba człowiek z Sobolowa. Czy się mylę?

 5. Jak widać z Ciebie taki prezes jak z kozi d…… trąbka
  Za ten stan rzeczy podziękuj poprzedniej ekipie z Rojem na czele że nie opracowali programu naprawczego, a teraz jak RIO narzuciło budżet to wielki krzyk. Jak rada (prorojowska) będzie rzucać kłody pod nogi nowemu wójtowi, i nie będzie miał możliwości opracować programu naprawczego, to gmina pojedzie kilka lat na budżecie RIO a wtedy dopiero będzie jazda bez trzymanki. Po drugie, zapytaj ile zarobiono na szkole muzycznej od momentu jej powstania jak nie wiesz to Ci powiem (milion złotych) i z tych środków prawdopodobnie Twoje kluby sponsorowano, pewnie dostawałeś najwięcej pieniędzy a teraz bez nich nie umiesz sobie poradzić, rusz dupsko, pisz wnioski, zdobywaj kasę a nie płacz i nie opluwaj innych. Pewnie też nie wiesz, że gmina nie włożyła ani złotówki do uruchomienia szkoły muzycznej, a potem na niej dobrze zarabiała. Pewnie też nie wiesz, że za ostatnie cztery lata tj. za poprzedniego wójta gmina nie kupiła ani jednego instrumentu do szkoły muzycznej a zgodnie z porozumieniem z ministrem ma taki obowiązek. Pewnie też nie wiesz ile instrumentów zostało zakupione z tego czynszu, celem prawidłowego funkcjonowania szkoły, jeżeli chcesz się dowiedzieć zapytaj prezesa stowarzyszenia orkiestry to będziesz miał pełną wiedzę na ten temat. A tak na marginesie, mam propozycję, może zamiast na sesję to przyprowadź te 300 dzieci do szkoły muzycznej, pewnie połowa z nich jest zdolna muzycznie i mogą być przyjęci do szkoły muzycznej. Po przyjęciu przynajmniej połowy z nich, subwencja wzrośnie o 1,5 mln złotych, wiesz ile to jest, dostaniesz na Twój klub i jeszcze na inne szkoły zostanie, rusz głową i przemyśl propozycję, w wiesz jak RIO będzie wtedy zadowolone. Wszyscy wspólnie tak powinniśmy działać a nie prowadzić cały czas głupiej anty-reklamy w stosunku do szkoły muzycznej, podejmujesz temat? Zapraszam do współpracy Panie Prezesie.

  • Kolego „Do wnioski” – Społeczność szkolna szkoły muzycznej dzięki której gmina ma spory dochód po stronie wpływów czeka na spotkanie i rozmowę z Radą Gminy.

 6. Wstyd Rada i Wójt nie potrafiliście załatwić parę złoty dla sportowców nikt nie płacił trenerom robili to za darmo widać, że sięgacie dna co zrobicie jak przyprowadzimy na sesję 300 dzieci i młodzieży ze wszystkich Klubów sportowych co powiecie dzieciom, które mają po 4 lata obiecywaliście im pomoc, żenada. Będzie telewizja, która pokaże jak pan Wójt dba o interesy Proboszcza z Sobolowa Szkoły Muzycznej z zawyżonym czynszem. Obniżenie czynszu o 10 tys. zł. pozwoliłoby na zaspokojenie wszystkich potrzeb Klubów Sportowych na cały rok a Szkoła Muzyczna pobiera 33 tys. zł. miesięcznie. K….

  • Prosze przyprowadzic dzieciaki i telewizję. Chyba ze pani tipsewicz ich nie wpusci bo nie bylo to wczesniej zgloszone.A trzeba szybko sesje skonczyc i 1250 zł przytulic… A co tam dzieciaki byle tylko marnym radnym dieta się zgadzala.Sami sobie nie obniżą… sprawdzmy czy za darmo tez byli by tacy sumienni…

  • Panie Prezesie czynsz w szkole muzycznej został obnizony a Rada nie uchwalila oszczędności w szkole w Tarnawie do kogo te pretensje?? Będą polityczne decyzję a nie merytoryczne to nikt na nic nie będzie miał czas to zrozumiec…

   • Czynsz w szkole muzycznej nie został obniżony !!! skąd masz takie informacje? bo ja mam inne . Powinni obniżyć o 2/3 i byłoby na utrzymanie klubów sportowych.Bo czynsz który sobie ustalili do 2022r. to nawet nie ceny krakowskie .

  • Jak to za darmo ? zapytajcie rodziców ile płacą Duni ? wypłate ma w szkole , media płaci szkoła sala ,orlik szkolny jest w godzinach pracy albo ma zastępców . I to się nazywa za darmo !!!

 7. Wysokie podatki opłaty za śmieci bardzo drogie system nieszczelny i niesprawiedliwy bardzo drogie ścieki od lipca równie niesprawiedliwy system. Czemu ci głupi mieszkańcy stale wybierali Kuliga i jego radnych a za nich wszyscy płacimy. Każdy kto głosował na Kuliga jest współodpowiedzialny obecnej sytuacji.

  • Anonimie narracja niezła z tym że w połowie tylko prawdziwa. Sytuacja była do uzdrowienia przynajmniej częściowo na ostatniej sesji, oszczędności w oświecie, ale Rada wybrała politykę od działania…RIO nie miało wyjścia i ścięło z dróg i przełoży się to również na wodę itd.

 8. Wnioski są takie, że nadwyżki operacyjnej przy ścięciu 6.5 mln mam 120 tys zł, a Prezes RIO mówił o 1 200 000 zł, aby zacząć spłacać dług i sięgnąć za 2 lata o środki, no ale pokłosie decyzji Radnych jest – wszystko przesunięte na oświatę, a cała reszta wycięta, dalej utrzymujemy małe szkółki, na drogi nie mamy ani grosza i na wkłady unijne też, a dodatkowo budujemy most za kilka milionów (decyzja poprzedniej kadencji) jako jedyna inwestycja w gminie – gratuluje! Jedyny pozytyw ta taki, że RIO uchwala budżet i ta Rada ma bardzo mało do gadania chociaż w tej kwestii, a szkołę i tak zamknie komisarz rządowy wcześniej czy później i rodzice podziękują Radnym, że przy okazji zamknie też Grabie, albo przeniesie tam Zbydniów z Cichawką. Dopiero będą protesty z tym, że nikt ich wówczas nie będzie słuchał.

 9. „W związku z tym, że Łapanów nie zareagował na wezwanie izby do opracowania i uchwalenia planu naprawczego”

  Jaki Łapanów Panie Redaktorze, co ma Łapanów do tego jako miejscowość, proszę napisać precyzyjnie poprzedni wójt Roj z poprzednią radą na czele z Panią przewodniczącą, a nie Łapanów, bo to on z całą ekipą nie opracował planu naprawczego a nie Łapanów.

  • Poniosą za to konsekwencje? Do kiedy będą się tak hustac i głupio uśmiechać? Może świadomi swojej głupoty sami się upokorzą i powiedzą publicznie że zajeba… przyszłość gminy Łapanow na kilkadziesiąt lat… Klakierzy nieudacznicy i niemoty… Niech rezygnują z tej rady miernoty

Komentowanie jest wyłączone.