Jeśli rodzić, to tylko w…

Bocheńska porodówka najlepsza w Małopolsce! Oddział Położniczo-Ginekologiczny i Oddział Noworodkowy bocheńskiego szpitala uznane zostały za najlepsze jednostki opieki okołoporodowej w Małopolsce. Raport przedstawiło Stowarzyszenia Obywatel Mama, monitorujące standardy opieki okołoporodowej w placówkach medycznych.

Ocenę funkcjonowania przeprowadzono w oparciu o badanie ankietowe zrealizowane wśród kobiet, które rodziły w małopolskich placówkach. W ostatecznej klasyfikacji Bocheński Szpital otrzymał najwyższe noty w Małopolsce. Bardzo dobrą opinię o bocheńskiej placówce wyraziło 62% pacjentek, a aż 73% kobiet zdecydowałoby się ponownie urodzić swoje dziecko w tym właśnie szpitalu.

Pacjentki bocheńskiej placówki czuły się w sposób pełny i przystępny informowane o podejmowanych działaniach. Najwyżej oceniono życzliwość personelu medycznego, doceniano łagodzenie bólu, dobrą opiekę nad noworodkiem i komfortowe warunki pobytu w szpitalu.

W bocheńskim szpitalu pacjentki mają nieograniczoną możliwość skorzystania z całodobowego dostępu do znieczulenia zewnątrzoponowego, gazu wziewnego – Entonoxu, immersji wodnej oraz szerokiego wachlarza leków przeciwbólowych. Na sukces placówki pracuje zgodnie zespół doświadczonych lekarzy i położnych – akcentuje Jan Klasa, Ordynator Oddziału Położniczo-Ginekologicznego.

Również Katarzyna Zych Ordynator Oddziały Noworodków podkreśla, że jest to efekt ciągłego podnoszenia kwalifikacji personelu i zdobywania wiedzy, certyfikatów wpływających na jakość świadczonych usług. Wszyscy też zgodnie zapewniają, że lekarze, pielęgniarki i położne są niezwykle zaangażowani w kompleksową opiekę nad matką i dzieckiem.

– Całemu personelowi gratuluje tych dobrych praktyk nakierowanych na potrzeby mam i ich dzieci, mając jednocześnie świadomość, że to codzienna czasem niełatwa praca, niech ten sukces przyczyni się do poczucia satysfakcji, tym bardziej że oceniającymi w tym raporcie były pacjentki bocheńskiej placówki – mówi Ludwik Węgrzyn, starosta bocheński.

Wart podkreślenia jest fakt, że znacząco poprawiły się także warunki lokalowe w Szpitalu. Wszystko to sprawia, że kobiety coraz częściej na miejsce przyjścia na świat swojego dziecka wybierają właśnie szpital w Bochni.

Przypomnijmy w 2015 roku w bocheńskim szpitalu urodziło się 1080 dzieci i był to drugi rok z rzędu, kiedy przekroczona została liczba tysiąca porodów.

A jeśli chodzi o sam Łapanów, to w 2014 roku (nowszych statystyk jeszcze nie ma), to urodziło się tu 93 dzieci. 55 dziewczynek i 38 chłopców. To więcej, niż wynosi średnia w Małopolsce i średnia krajowa. Średnia waga noworodków w momencie narodzin wynosiła 3328 g. Ze statystyk wynika również, że mieszkanki Łapanowa i okolic najczęściej rodzą w wieku 25-29 lat, ale są też takie, które rodzą dzieci w wieku 15-19 lat, a także 40-44 lata. No i statystycznie mają więcej niż jedno i nie więcej, niż dwoje dzieci. Co nie oznacza, że nie tu rodzin wielidzietnych.

fot/txt. Starostwo Powiatowe w Bochni