Jeden koordynuje, drugi pracuje. Zrobi ktoś z tym porządek? Bo wójt nie zamierza

Fot. google.com

Dzięki Wam dokonaliśmy szokującego odkrycia. Kultura ma w Gminie Łapanów wielogłowego szefa! Jest dyrektor, czyli szef Centrum Kultury Gminy Łapanów. Tak się przypadkiem złożyło, że to radny powiatowy. Są też kierownicy czyli ci, którzy pracują w poszczególnych domach kultury: w Łapanowie, Tarnawie i Sobolowie. Oni pracują. Wszyscy biorą pensje!

Jeden koordynuje, a drugi pracuje. Pytanie czy ktos zrobi z tym porządek? Nie, wójt nie ma zamiaru!

Zacznijmy od tego czym się zajmuje dyrektor Centrum Kultury Gminy Łapanów, czyli taki naddyrektor? Tak się składa, że jest nim obecny wiceprzewodniczący Rady Powiatu Michał Paszkot. Czy to prawda, że stanowisko to zostało utworzone specjalnie dla niego? Takie przynajmniej krążą słuchy.

– Nie jest to prawda – odpowiada gmina. Dodaje, że Michał Paszkot został powołany na stanowisko w 2011 roku.

Spójrzmy zatem czym się zajmuje dyrektor?

Otóż z informacji, jakie uzyskaliśmy z gminy, która finansuje to wszystko wynika, że Michał Paszkot, wiceprzewodniczący Rady powiatu i zarazem (tak przypadkiem się złożyło) dyrektor Centrum Kultury Gminy Łapanów (tu cytujemy): nadzoruje…, współdziała…, koordynuje…, tworzy warunki…

Fajnie, a ile bierze za to pieniędzy? 4 tys. 725 zł miesięcznie. Z naszych wyliczeń wynika, że dla pracodawcy, czyli Gminy Łapanów to z wszystkimi składkami miesięczny koszt 5697 zł. To oznacza, że rocznie utrzymanie dyrektora, który „współdziała…”, „kordynuje…” i „tworzy warunki…” kosztuje gminę ponad 68 tys. zł. To ponad 10 proc. wszystkich środków, jakie w ogóle ma do dyspozycji Centrum!!! Ale, ale…

Przecież w Gminie Łapanów są jeszcze kierownicy poszczególnych domów kultury. To oni w rzeczywistości pracują i sie starają…

No to spójrzmy na Łapanów. Piotr Musiał, kierownik Domu Kultury w Łapanowie, miesięcznie zarabia 4 tys. 125 zł. Zgodnie z naszymi wyliczeniami dla pracodawcy, czyli Gminy Łapanów, oznacza to miesięczny koszt utrzymania kierownika ponad 5 tys. zł – prawie 60 tys. zł rocznie. To stosunek do kwoty, jaką w ogóle dom kultury ma do dyspozycji jest jeszcze bardziej szkokujący. Wynosi prawie 23 proc! Prawie jedną czwartą wszystkich pieniędzy, jakie przez rok łapanowski dom kultury w ogóle ma do dyspozycji pożera pensja kierownika (przypominamy, że jest jeszcze dyrektor Centrum Kultury)!

Takie domy kultury z kierownikami w Gminie Łapanów są jeszcze dwa. A nad nimi dyrektor (tak się przypadkiem składa, że akurat jest wiceszefem Rady Powiatu). Przypominamy – stanowisko nie zostało utworzone specjalnie dla niego.

Kierownicy pracują, dyrektor koordynuje, a Wójt i władze gminy, w tym przewodnicząca, magister Celina Jacewicz, spokojnie to tolerują. Oszczędzają na czym się da i dalej zadłużają gminę… Odczuwacie, że kluturę łożycie aż tyle pieniędzy? I to podwójnie, a nawet poczwórnie?

Tak, zadaliśmy to pytanie: czy Gmina Łapanów planuje racjonalizację wydatków na kulturę? Oto odpowiedź: w związku z modernizacją kotłowni gazowych (…) uzyskano oszczędności w kosztach mediów.

* wszystkie kwoty podane w tekście są kwotami brutto

Jak oceniasz wpis?

Kliknij!

Ocena: / 5. Głosy:
25 Comments

 1. Odnosi się wrażenie, że Pan Piotr w każdym napotkanym mieszkańcu gminy widzi konspiratora, który tylko chce coś zrobić na jego niekorzyść. Przejdziesz do niego z zapytaniem o wynajem sali? Miej świadomość, że możesz zostać wpisanym na jego „czarną listę”.
  Ludzie czyści i uczciwi w tym co robią nie powinni bać się donosów.
  Poziom zarobków, biorąc już nawet pod uwagę fakt prowadzenia grup kabaretowych, skrajnie nieadekwatny do wykonywanej pracy.

 2. W każdej gminie tak jest? Wszystkie DK maja takie kosmiczne wydatki na zarobki kierowników i dyrektorów? W każdej gminie jest dyrektor nad pozostałymi kierownikami? A Wójt wie co się dzieje?

 3. Jak dobrze pamiętam ówczesny wójt Pan Kulig, stworzył „Centrum Kultury w Łapanowie” i pierwszym dyrektorek wtedy został Piotr Musiał, a kierownikiem domu kultury w Łapanowie był ktoś inny. Po jakimś czasie Pan Paszkot został dyrektorem centrum a Piotr Musiał wrócił na stanowisko kierownika. Nie popieram istnienia tego stanowiska (uważam że te obowiązki mógłby przejąc jeden z pracowników gminy, który lepiej się do tego nadaje), ale dla wiedzy autora artykułu pan Paszkot trzyma jeszcze pieczę nad Kołami Gospodyń, świetlicami wiejskimi i chyba bibliotekami (ale tu mogę się mylić).

 4. To jest skandaliczne. …. Tak nie może być! Pomyslmy, ile mozna zakupić książek do biblioteki za pensje naddyrektora dyrektora, który nie robi nic i nie dodaje wartości! Świat się zmienia,jest coraz więcej transparencji dzięki mediom i dostępowi do informacji.Nie żyjemy w okresie ciemnoty, kiedy nikt nie mógł, albo nie wiedzial jak dojsc do informacji, takiej, jak ta. Teraz, nastepny krok to cos z tym zrobic. Nie mozemy siedziec bezczynnie i narzekać. Wszystko. jest w rękach mieszkańców , w naszych rękach. Coś trzeba z tym zrobić.

 5. Witam.Zatrudnianie rodzinne przez […] to patologia np: […] UG jego syn GZK 2 còrki szkoła źięć szkoła drugi źięć GZK 6 osób z jednej rodziny . […] GZK żona UG syn UG drugi syn szkoła 4 osoby z jednego domu .2 […] A obecny wójt nad niczym nie panuje jest zbyt słaby by się przeciwstawić kumoterstwu wczoraj następne zatrudnienie w GZK z rodziny kierownika zadłurzenie wzrasta rodzinnych etatów przybywa i fajnie.

 6. Jesteście straszni… albo strasznie śmieszni…
  Pamiętam jak całe dzieciństwo spędzałem w DK działo się mnóstwo rzeczy, cały czas coś się działo potem władze w DK dostał Pan Piotr i co się stało..??
  Wszystko j*bł* nie można było zrobić nic wszędzie problemy, wszędzie utrudnienia. Zamykanie sprzętu przed młodzieżą (,,w magicznym pokoju w magicznej szafie” do którego to o dziwo chyba do tej pory klucz ma tylko Pan Piotr) tak aby nie miała możliwości zrobić próby. Do tej pory tak jest jak się nie powie Panu Piotrowi że będzie się miało próbę czy cokolwiek a ustali się to z Panem Paszkotem czy z Panem Markiem to jak podsłucha gdzieś że będzie próba i on o tym nie wie to pochowa sprzęt i zamknie u siebie w biurze (tylko on ma klucz).
  Takie realia i zasady tam panują właśnie przez Pana Piotra! pamiętam moment gdy zatrudniany był Pan Paszkot, był zatrudniony bo z P. Piotrem nie szło się dogadać i dalej nie ma możliwości!!!
  Nie zwolniono go, z tego co było słychać, tylko dla tego że miał jakieś tam ,,kontakty z papieżem” (byłym wójtem) ile w tym było prawdy?? Nie wiem.
  Odkąd jest P. Paszkot jest lepiej i to coraz lepiej, ale jak raz młodzież zostanie odgoniona to ciężko ją ponownie zachęcić.
  Co do zarobków… stanowisko które zajmuje P. Piotr?? Totalnie zbędne, tym bardziej za takie pieniądze!!!!!! Co do P. Paszkota, też można by obniżyć.

 7. Kulig narobił syfu, utworył masę niepotrzebnych stanowisk a teraz obecna władza musi po nim sprzątać. Dobrze jest zatrudniać ale trudniej zwolnić, Łapanów to mała społeczność i rozumiem zakłopotanie obecnej władzy, mam nadzieję że posprzata ten bałagan i pospłaca długi…

 8. z tego co wynika to „pseudo” stanowisko dyrektora zostało powołane za kadencję p.Kuliga, ciekawe dlaczego…zapewne dlatego że z p.Piotrem bardzo ciężko się dogadać a w związku z tym że jest […] poprzedniego wójta to zwolnic się go nie dało albo zdegradowac na inne stanowisko …lepiej było powołać dyrektora dyrektora:) takie jaja to tylko u nas mogą sie dziac:) hahaha

 9. Bardzo dobry artykuł niech się mieszkańcy dowiedzą po raz kolejny jak ręka,rekę myje kim jest i co znaczy (zwykly mieszkaniec)a kim jest niedouczona ale jednak elita Łapanowskiego cyrku prze ch[…]!

 10. Świnia chodowlana je bo jest głodna z natury . Łapanowskie świnie żrą , bo są chytre i wiecznie nienażarte . Tak dalej być nie może . Większość z nas tyra za ok. 2 tysiące złotych po wiecej niż 8 godzin dziennie , a to hermetyczne towarzystwo bawi sie za nasze pieniądze jak tylko może nagradzajac się pensjami z kosmosu . Zero honoru , zero skromności , zero wszystkiego !!! Tak dalej być nie może!!! Bawcie się tak dalej , a niebawem wywiozą Was na gnoju jaki robicie .

 11. Hahahaha dzieki Panu Piotrowi dużo sie dzieje?? Hahaha no proszę bardzo, zamieniam sie w słuch…. co takiego sie dzieje, że należy mu sie 1/4 pieniędzy DK?? Bo ja w ostatnich latach nie słyszałem nic o żadnej imprezie w DK

  • Czuję, że to ja zostałam wywołana 🙂
   Proszę o kontakt chętnie opowiem Panu co się dzieje 🙂
   Jestem osobą, która orientuje się w tym temacie. Dzięki Panu Piotrku odbyło się przedstawienie, organizowane przez dwudziestopięcioosobową grupę, ponieważ tylko on się tym zainteresował. Byliśmy z poza łapanowskich wtyków. Przychodził na próby kiedy go o to poprosiliśmy (w niedziele też), a nie tylko wtedy, gdy zdążył się już wyspać. Oprócz tego prowadzi Łapanowskie Grupy Kabaretowe. Mają fan page na Facebooku, ostatni post został dodany cztery dni temu. Jest to tylko dowód na to, że działalność Pana Piotra wychodzi poza mury Domu Kultury. Jeżeli chce się Pan dowiedzieć kiedy był ich ostatni występ to proszę zjechać niżej, tam jest kolejny post. Na stronie internetowej też znajdują się artykuły na ten temat. Na dodatek w Gazecie Krakowskiej można przeczytać O „GALOWYM FINALE FINAŁÓW”. Na samym końcu ma Pan napisane kto jest opiekunem grup. (Panie Janku! Spektakle może jednak są na poziomie krakowskim? Przecież nie raz występowali tam na festiwalach oraz na różnego rodzaju imprezach plenerowych i kameralnych.) Zostały jeszcze zespoły. Na ten temat też mogę dużo powiedzieć, jako osoba wykształcona muzycznie i grająca na instrumentach. Zdarzyło mi się też grać i być „pod opieką” obu opiekunów. Na ten temat też mam wiele do powiedzenia, ale niestety mój czas się kończy. Tak jak już wspomniałam: niech zostawi Pan kontakt, a chętnie się z Panem spotkam i powiem o działalności Pana Piotra. Zamiast siedzieć przed komputerem/telefonem może warto wyjść i zainteresować się co wokół Pana się dzieje? A dzieje się bardzo dużo, wystarczy otworzyć klapki na oczach. Bardzo dużo wydobył Pan z siebie negatywnej energii pisząc ten komentarz. Zachęcam przyjść na spektakle, a na pewno zła energia zamieni się w pozytywną. Pozdrawiam 🙂

   • Cytuje: ,,Panie Janku! Spektakle może jednak są na poziomie krakowskim?
    Przecież nie raz występowali tam na festiwalach…”
    Proponuje Pani wybrać się na przedstawienia do krakowskich Teatrów. np. Słowackiego, Starego…
    Trochę się Pani ośmiesza porównując poziomy:-)
    Myślę, że Panu Jankowi w komentarzu bardziej chodziło o kwestie finansowe niż walory artystyczne.

    • Doprawdy?Panie(pani)Mieszkaniec bryluje Pan na „salonach”?Ja też .Poziom hmm -cóż to takiego.Panu zapewne chodzi o poziom gry aktorów amatorów.Proszę mi wierzyć ,nie jest źle .Praca z amatorem jest inna,widziałam grę jednego z instruktorów- zaskoczyła mnie właśnie poziomem oraz widocznym kokieteryjnym uwodzeniem publiki coś w rodzaju WIELKIEJ Krysi Sienkiewicz. Aaa, jeszcze koszt przedstawienia-wie pan ile osób przygotowuje jedną sztukę w teatrze i jaki to jest koszt?Myśli Pan,że bilety pokrywają koszty?

     • Pani Aniu. Sukcesy i pan Piotr? Jedno wyklucza drugie Przez tyle lat urażone ego, egocentryzm to główne jego atuty. Sukces to odoniosła szkoła muzyczna w Sobolowie:-p

 12. Biorąc pod uwagę pensje dyrektorskie i kierownicze w Centrum Kultury w Łapanowie to spektakle muszą być co najmniej na poziomie teatrów Krakowskich:-)

 13. A czy to prawda że wójt zatrudnił kolejnego informatyka ? Podobno to znajmy co mu kampanie na FB robił.

 14. ale po co dyrektor skoro jest kierownik ,ktory przedtem sam tym zarządzał i przede wszystkim pracuje z młodymi artystami,wystawiają sztuki,pracuje z młodzieżą ,która Go uwielbia………..Pozdrawiam Panie Piotrze JEST PAN WIELKI!!!

  • Pan Piotr jako jeden z niewielu zawsze jest pomocny! Ma czas pomóc i przyjść na próbę, gdy jest o to poproszony. Zachęca młodzież to wszelkich spotkań (przedstawienia, kabarety, zespoły muzyczne). I uważam, że za takie poświecenie i za to co go spotyka w Domu Kultury (chamstwo) należy mu się taka wypłata. Za to inne osoby, które potrafią obsługiwać sprzęt wiecznie nie mają czasu. Dziękuję Panie Piotrze 🙂 i również pozdrawiam 🙂

 15. Ręce opadają jak się czyta coś takiego. 23 procent rocznego budżetu domu kultury pobiera pseudo dyrektor i kierownik to się nie mieści w głowie. Panie Wójcie trzeba było zwolnić jednego albo drugiego i zostawić kuchnie w przedszkolu!

Komentowanie jest wyłączone.