Jakiś absurd… Na koniec sezonu grzewczego gmina rusza z kontrolami kopciuchów

Fot. Pixabay
2.6
(5)

Kopciuchy – zmora Łapanowa. Gmina wypowiada im wojnę i rusza z kontrolami.

W Urzędzie Gminy najwyraźniej się już nudzą… Wszyscy walczą z koronawirusem i właśnie kończy się sezon grzewczy. Oni jednak tera obudzili się, że trzeba walczyć z… kopciuchami. Faktem jest, że ci, którzy palą w piecach byle czym, muszą się liczyć z karami. Pod warunkiem, że… O tym na końcu…

Oto informacja gminy:

Na terenie gminy Łapanów przeprowadzane są kontrole dotyczące przestrzegania zakazu spalania odpadów oraz zapisów uchwały antysmogowej – informuje gmina.

Kontrole mogą być przeprowadzane na zgłoszenie (również anonimowe). Przeprowadzane mogą być również rutynowo, na podstawie analiz i obserwacji pracowników Urzędu Gminy. Oznacza to, że niezależnie od podejrzeń, kontroli może zostać poddany każdy budynek w gminie Łapanów – tyle informacja na stronie gminy.

Gmina pisze też, że kontrola przeprowadzana jest przez minimum trzech pracowników Urzędu Gminy, którzy mają upoważnienie podpisane przez wójta. Kontrole mogą być przeprowadzane w godzinach 6-22, bez wcześniejszego powiadomienia. Czynności kontrolne wykonywane są w obecności właściciela nieruchomości lub dorosłego domownika.

Co podlega sprawdzeniu?

W ramach kontroli sprawdzeniu podlegają: barwa dymu, rodzaj stosowanego urządzenia grzewczego, zawartość urządzenia, materiały przygotowane do spalenia oraz, w przypadku podejrzenia spalania odpadów, popiół. Kontrolujący mogą wykonać zdjęcia oraz poprosić o przedstawienie dokumentów dotyczących posiadanego kotła oraz zakupionego opału. Stosowane do ogrzewania drewno może zostać zbadane pod kątem zawartości wilgoci.

Podczas kontroli sporządzony zostaje protokół, którego kopia zostaje przekazana kontrolowanemu – bezpośrednio podczas kontroli lub listownie po jej zakończeniu.

W przypadku wykrycia nieprawidłowości, właściciel budynku może spodziewać się ponownej kontroli, dotyczącej sposobu usunięcia nieprawidłowości.

Zgodnie z przepisami (art. 379 ustawy Prawo ochrony środowiska) kierownik kontrolowanego podmiotu oraz kontrolowana osoba fizyczna obowiązani są umożliwić przeprowadzanie kontroli. W szczególności dotyczy to umożliwienia kontrolującemu dokonania czynności, do których jest uprawniony, tzn.

 1. wstępu wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem przez całą dobę na teren nieruchomości, obiektu lub ich części, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, a w godzinach od 6 do 22 – na pozostały teren;
 2. przeprowadzania badań lub wykonywania innych niezbędnych czynności kontrolnych;
 3. żądania pisemnych lub ustnych informacji oraz wzywania i przesłuchiwania osób w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego;
 4. żądania okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych mających związek z problematyką kontroli.

Natomiast zgodnie z art. 225 Kodeksu karnego Kto osobie uprawnionej do przeprowadzania kontroli w zakresie ochrony środowiska lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Zgłaszanie nieprawidłowości

Jeżeli zachodzi podejrzenie, że na terenie danej nieruchomości są spalane odpady, można zgłosić to w Urzędzie Gminy Łapanów – osobiście, listownie, telefonicznie pod numerem 14/ 684-85-26 oraz mailowo na adres budownictwo@lapanow.pl.

Czego nie wolno palić

Z zakazu spalania śmieci zdajemy sobie sprawę chyba wszyscy. Ale co można rozumieć jako śmieci? Oczywiście wszelakie odpady powstające w gospodarstwie domowym, np. pampersy, butelki, folie, reklamówki, opakowania po jogurtach, puszki, stare ubrania, buty, obierki, opakowania po farbach/lakierach, opony. Nie każdy ma świadomość, że nie wolno też spalać zabrudzonych, pomalowanych, impregnowanych desek – nie ma znaczenia czy były pomalowane wczoraj czy dziesięć lat temu. Meble i ich fragmenty to też odpady – nie wolno wrzucać ich do pieca! Spalać nie wolno też gazet,  kolorowych tekturowych opakowań (np. herbacie czy ciasteczkach), opakowań wielomateriałowych oraz bielonego papieru.

Co ważne, należy też zwrócić uwagę na jakość spalanego węgla i drewna. Drewno nie może mieć wilgotności większej niż 20% (powinno być sezonowane min. 2 lata), natomiast w węglu frakcja o uziarnieniu 0-3 mm nie może przekroczyć 15% – wyklucza to możliwość spalania mułów, flotów i drobnego miału.

Tia… Akcja fajna, do poparcia, słuszna… Pominąwszy już nawet fakt, że mamy właśnie koniec sezonu grzewczego jest w tym szaleństwie jeszcze jeden szkopuł… Otóż Bez nakazu prokuratorskiego NIKT nie ma prawa wejść bez Twojej zgody do Twojego domu…

Jak oceniasz wpis?

Kliknij!

Ocena: 2.6 / 5. Głosy: 5

Oceń jako pierwszy!
11 Comments

 1. Wy się już koronawirusem nie tłumaczcie tylko szybko chowajcie te płyty meblowe i zaolejone szmaty z garażu.
  Sama barwa dymu mówi,że opał (drewno,węgiel) nie pali się a kisi w piecu. A potem :jaki tyn wyngiel drogi…a tyn to sie nie poli…a tyn z Olchawy to jes nojlepsy…
  U niektórych to nie ma znaczenia pora roku. Kopty idą równo zima-lato. Zdrowia!

  • W dobie koronawirusa gdzie ruch na drogach mały, w piecach mało kto pali, samolotów lata dużo mniej a jakość powietrza dalej taka sama… Brawo dla ograniczeń wszystkiego, za niedługo nie będzie z domu wyjść bo kara za zanieczyszczanie powietrza. Trochę rozsądku wszystkim życzę

 2. Dlaczego mój ostry komentarz został usunięty
  Nie użyłem brzydkich słów
  Stwierdziłem w nim iż UG poj ŁO w takim okresie chodzić po ludziach gdzie inne sąsiednie gminy nawołują, apelują o pozostanie w domach
  Mogliby zająć się innymi sprawami , pomocą w walce z pandemią w wszelaki dostępny sposób

 3. Stan wyjątkowy, pandemia w całym świecie, a ja mam wpuszczać kogoś kto był nie wiem gdzie , spotykał nie wiem kogo , ma na rękach i ciele nie wiem co.
  Zapytam wprost POJE….ŁO WAS W TEJ Gminie , roboty szukacie to proszę, o pomoc szpitale proszą, maski szyć, kampanie organizować, pomagać w tej strasznej sytuacji , nieroby jedne , kraj na Was liczy , fajnie jest za biurkiem siedzieć buca robić i kasę brać

  • Święta racja. Popieram Cię w stu procentach. Oni do gminy nie wpuszczą nikogo z nas bo koronawirus ale za ich nie wpuszczenie do swojego domu wysoka kara. POJEBAŃCE

 4. Witam najpierw niech dadzą dofinansowanie na piece a później niech robią kontrole .
  Kontrola to trzeba zrobić w gminie w pierwszej kolejności

 5. Panie Redaktorze proszę nie wprowadzać ludzi w błąd. Gmina nie musi mieć nakazu prokuratorskiego żeby kontrolować kotłownie. Proszę poczytać trochę w internecie i poprawić artykuł. Właściciel ma obowiązek umożliwić przeprowadzenie kontroli.

 6. Koniec sezonu czy nakaz…Co za różnica.Niech sprawdzają,ale nie w obecnej sytuacji ,kiedy mamy czas koronawirusa.Kazdy siedzi w domu,urzędy zamknięte i nic nie można załatwić,a pracownicy gminy będą biegać po domach i stwarzać zagrożenie???Brak odpowiedzialności i logiki!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.