Idą rekordowe inwestycje. Powiat ratuje gminę

Fot. Starostwo Powiatowe w Bochni

Takiego frontu robót Łapanów nie widział od lat! Wszystko dzięki powiatowi.

Idą rekordowe inwestycje. Nie, nie gminne! Gmina nie ma na inwestycje ani grosza. Na szczęście powiat ratuje sytuację.

– Mam nadzieję, że to będzie dla mieszkańców realna pomoc – mówi Adam Korta, starosta bocheński. Komplementuje przy tym Ryszarda Drożdżaka, wicestarostę, który mieszka na teranie gminy oraz Marka Patalitę, radnego powiatu z terenu Łapanowa.

W tym roku powiat zainwestuje w gminie w sumie ok. 8 mln zł. Takich inwestycji Łapanów nie widział od lat! Łapanów jest też gminą, w której powiat najwięcej zainwestuje w tym roku.

Co zostanie zrobione?

Największą inwestycją powiatu na terenie gminy będzie rozbiórka i budowa nowego mostu w Wieruszycach. Ze względu na jego uszkodzenie ruch jest tam obecnie ograniczony – most jest zwężony do jednego pasa.

Rozbiórka i budowa nowej przeprawy razem z całą infrastrukturą towarzyszącą to aż 6 mln zł.

Druga inwestycja, jaka zostanie zrealizowana w tym roku na terenie gminy to przebudowa drogi z Żegociny do Łapanowa. W ramach tych prac w Tarnawie wybudowane zostanie rondo oraz chodniki.

Koszt tych prac to ok. 1,5 mln zł.

W obu przypadkach powiat jest już na etapie formalności związanych z podpisywaniem umów co znaczy, że i w Wieruszycach, i w Tarnawie lada dzień pojawia się robotnicy.

Co istotne, w powiecie obowiązuje zasada, że poszczególne gminy współfinansują inwestycje, które są realizowane na ich terenie. I nie jest to mały wkład własny, bo w granicach 20-30 proc. W przypadku Łapanowa od tej zasady odstąpiono. Gmina nie dokłada do inwestycji ani złotówki.

– Mamy świadomość, w jakiej znajduje się sytuacji – mówi starosta. – Mam nadzieję, że choć trochę zrekompensuje to mieszkańcom oszczędności, przed jakimi stoi gmina.

Jak oceniasz wpis?

Kliknij!

Ocena: / 5. Głosy:
5 Comments

  1. Witam
    Po pierwsze Panie redaktorze jak pisze się artykuły należy zaktualizować wiedzę, prace w Tarnowie trwają od ponad dwóch tygodni już.

    Po drugie, jeżeli ktokolwiek się interesuje to wie że decyzja o 100% finansowaniu ronda w Tarnowie przez powiat zapadła jeszcze za poprzedniej władzy, otwarcie mówił o tym były starosta Węgrzyn przed wyborami, więc co do tych inwestycji nie przypisywałem zasług Panu Śliwie.

  2. To prawda Roj ani z powiatem, ani z ludźmi nie umiał się dogadać. Widać i odczuwamy to i wszelkie korzyści płynące do gminy są wynikiem porozumienia, jakie płyną do naszej gminy dzięki współpracy naszego wicestarosty z powiatem.

1 Trackback / Pingback

  1. Tarnawa. No i wzięli rozkopali... Tak miało być! - Mój Łapanów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.