Grabie i Tarnawa. Szkoły do likwidacji?

By Jerzy Opioła - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29432852

Gmina nie ma innego wyjścia… Czy szkoły w Grabiu i Tarnawie pójdą do likwidacji?

Liczby mówią niestety same za siebie… Szkoły w Grabiu i Tarnawie nadają się do likwidacji. Niestety, ekonomia i demografia są nieubłagane!

Sytuacja finansowa gminy jest tragiczna, Łapanów znalazł się w gronie 20 najbardziej zadłużonych gmin w Polsce (wszystkich gmin jest ok. 2.5 tys.). Z kolei oświata to dla gminy największy wydatek. Nie ma innego wyjścia – musi dojść do ostrych cięć!

Poprosiliśmy gminę o dane dotyczące kosztów utrzymania poszczególnych szkół. Z zetawienia jasno wynika – szkoły w Grabiu i Tarnawie są proporcjonalnie najdroższe w utrzymaniu! Logika nakazuje, by z nich zrezygnować przy tak wysokich kosztach.

W największej w gminie Szkole Podstawej w Łapanowie (354 uczniów) koszt liczony na jednego ucznia to ok. 792 zł. W przypadku Szkoły Podstawowej w Sobolowie  (141 uczniów, razem z gimnazjum) to 836 zł. Tańsza jest nawet szkoła muzyczna w Sobolowie!

Szkoły w Grabiu i Tarnawie generują koszty (w przeliczeniu na jednego ucznia) grubo ponad tysiąc złotych! Grabie to 1088 zł, a Tarnawa (razem z gimnazjum) – 1089 zł.

Szkoła w Grabiu ma 71 uczniów, w Tarnawie – 59 (razem z gimnazjum – 85). Przewożenie uczniów z tych szkół do szkoły w Łapanowie byłoby tańsze, niż ich utrzymywanie.
16 Comments

 1. Trochę te wyliczenia redaktora niedopracowane. Oprócz dowożenia trzeba doliczyć etaty dla nauczycieli dodatkowe koszty utrzymania budynku związanymi z nauką na dwie zmiany itp. Jak chce Pan podsuwa pomysły na ratowanie gminy proszę powiedzieć jak ściągnąć inwestorów, przedsiębiorców do gminy bo utworzenie strefy i zwolnienie z podatków nic nie da jak 20 km dalej jest Szarów i autostrada. Ratowanie gminy kosztem dzieci to słabe

  • No i? Bo to, że dzieci trzeba dowozić jest chyba oczywiste… Podobnie jak to, że jeśli wydatki na oświatę przekraczają 35 proc. to nie da się przeprowadzić planu oszczędności bez ograniczeń również w tej sferze. To, że dzieci w większych szkołach mają jednak lepsze możliwości rozwoju to już taki drobiazg…
   Tak to niestety jest jak się dopuszcza, by zadłużenie gminy przekraczało 70 proc. Ale mało tego, dalej się ją chce zadłużać! Takie nieodpowiedzialne podejście zawsze sie kończy tragicznie!
   Szanowny Mieszkańcu, no niestety, w matematyce 2+2 zawsze będzie 4 i nie da się nic pokombinować, żeby było 6 😉 A przy obecnej polityce władz gminy za dwa lata będziesz w niej miał nie wójta, a komisarza, który nie będzie się patyczkował.
   Rozumiemy, że Twoim zdaniem należy usiąść z założonymi rękami i czekać aż manna sama spadnie z nieba. No ale niestety, tak jeszcze nikt daleko nie zaszedł… Więc prośba o podesłanie innych pomysłów na ratowanie gminy, jeśli takie masz. Na pewno się przydadzą 🙂
   Skoro nie likwidacja najmniejszych i zarazem najdroższych szkół, i nie ściaganie inwestorów, co w takim razie proponujesz? Znaleźć trzeba jakieś 7-8 milionów!
   Czekamy na inne pomysły!
   Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!

 2. szanowny panie redaktorze od likwidacji szkół był poprzedni wójt a pan Roj nawet nie myśli o takich posunięciach chociaż oświata kosztuje gminę bardzo dużo to szkoły dla pana wójta są można powiedzieć priorytetem i proszę nie pisać takich bzdur

  • Tak, wiemy, wiemy… Nauczyciel nie powie swoim niepupularnej prawdy 😉 Dlatego sytuacja wygląda tak jak wygląda, inwestycje siadły, funduszy z zewnątrz nie ma praktycznie w ogóle, a Łapanów jest 20. na liście najbardziej zadłużonych gmin w Polsce, nikt mu już nie chce pożyczać i chce się dalej zadłużać… Zamiast rozwoju i worzystywania szans – stagnacja, albo co gorsza – destrukcja. Może Tobie się to podoba. Nam nie! Mamy nadzieję, że priorytetem Pana Wójta nie jest doprowadzenie do sytuacji, że za rok nauczyciele w tych szkołach przestaną dostawać pensje, a dzieci będą w nich siedzieć w zimnie i po ciemku… Nieśmiało zwracamy tylko uwagę, że koszt tych dwóch szkół to dokładnie tyle, ile wójt chce pożyczyć w 2018 roku. Ciekawe tylko kto i na jakich warunkach mu te pieniądze pożyczy… No i pożyczki mają to do siebie, że je trzeba oddawać. No, chyba że ktoś chce pożyczać i ciekać… 😉
   Pozdrawiamy

 3. Dziennikarska rzetelnosc wymaga powolania sie na zrodlo, jesli zamieszczacie informacje o tym, ze gmina znajduje sie wsrod 20 najbardziej zadluzonych…. Ktos mnie oswieci?

  Rozumiem, ze informacja o likwidacji szkol to inwencja tworcza autora tych wypocin. Szanowni Panstwo,spokojnie. Szkol na pewno nie zlikwiduja.

  • Proszę bardzo – dane dotyczące najbardziej zadłużonych gmin w Polsce pochodzą z informacji Ministerstwa Finansów o zadłużeniu jednostek samorządu terytorialnego na koniec III kwartału 2017. Pisaliśmy o tym tutaj: http://mojlapanow.pl/porazajace-lapanow-20-miejscu-najbardziej-zadluzonych-gmin-polsce/ Tam znajdziesz odpowiednie linki. No niestety, nie da się ukryć – Łapanów jest na tej niechlubnej liście na 20. miejscu…
   Dane dotyczące liczby uczniów i kosztów funkcjonowania poszczególnych placówek oświatowych na terenie gminy pochodzą bezpośrednio z Urzędu Gminy Łapanów i zostały podpisane przez samego wójta Roberta Roja. Wg tych danych szkoła w Grabiu: 71 uczniów, od stycznia do końca listopada 2017 jej koszt to 849.938 zł; szkoła w Tarnawie: 59 ucziów (razem z gimnazjum 85), koszt to 1.019.028 zł (również od poczatku roku do 30 listopada 2017). Do wyliczenia całości wystarczy kalkulator 😉 A wnioski jak w materiale. Nie trzeba być filozofem, by takie wyciagnąć.
   Zmartwimy Cię, ale w materiałach dziennikarskich nie ma obowiązku powoływania się na źródła. I nie ma to NIC wspólnego z dziennikarską rzetelnością więc prośba, by nie mylic pojęć i nie wprowadzać ludzi w błąd.
   „Wypocinami” należałoby natomiast nazwać raczej przyjęty właśnie przez radę budżet gminy na 2018 – mimo tak tragicznej sytuacji finansowej zakłada dalsze powiększenie długu. Ciekawe tylko skąd wójt chce pożyczyć te 2 miliony skoro w tym roku pożyczki nie chciał jej już udzielić ŻADEN, słownie ŻADEN bank?

 4. Wójt nauczyciel, przewodnicząca Rady Gminy też magister, to przecież wiedzą jak zamknąć szkoły. Tylko co na to rodzice? Bo przecież na radnych nie ma co liczyć, bo robiąc oszczędności na szkołach-mogą podnieść diety radnym !

 5. to wszystko wina obecnego wójta i tez to ze na swieta siegu nie było – natychmiast go zmienic bo nic załatwic nie umie

 6. Prsecież są subwencje na każdego ucznia. I co się stanie z budynkami będą sprzedane? Proszę nie igrać z rodzicami. Są inne formy oszczędności nie zaczynajmy od robienia krzywdy dzieciom.

 7. taniej zLapanowa dowieść na sale gimnastyczną do Grabia .opiekun kierowca i autobus ?Boże widzis a nie grzmis ;];]

 8. Jeśli koszty utrzymania tych szkół są aż tak wysokie to popieram ich likwidację. Gminę na to poprostu nie stać. Trzeba ratować finanse, a nie ciągle dokładać do oświaty, chodź innych ważniejszych wydatków jest mnóstwo. Radziłbym zainteresować się również szkołą w Łapanowie, bo tam jak wszyscy wiedzą sporo niepotrzebnych etatów.

 9. I co jeszcze Roj zlikwiduje?Kuchnia w przedszkolu zlikwidowana w Łapanowie placu zabaw jak nie było tak nie ma teraz szkoły w Tarnawie i Grabiu i co jeszcze Panie Wójcie Pan zlikwiduje???? A może by tak obciąć pensje w Gminie???

Komentowanie jest wyłączone.