Zlitowali się nad ruiną: zamknęli most w Kamyku

Były protesty mieszkańców, były interwencje radnych i ich interpelacje, były też taśmy zabezpieczejące powieszone przez gminę… Na razie gmina zamyka wreszcie most zagrażający bezpieczeństwu i wyznacza objazdy. O budowie nowego na razie nie ma mowy…

Zlitowali się nad ruiną: zamknęli most w Kamyku. O jego tragicznej sytuacji i Waszych protestach w tej sprawie pisaliśmy już TUTAJ. Co teraz? Będą objazdy. O budowie nowego mostu na razie nie ma mowy.

Zapytaliśmy gminę, co ma zamiar zrobić, by poprawić bezpieczeństwo? Czy jej zdaniem zabezpieczenie mostu taśmami jest wystarczające i czy w tym miejscu planowana jest nowa inwestycja?

Oto odpowiedź:

Gmina Łapanów posiada pełną dokumentację oraz prawomocną decyzję na rozbiórkę istniejącego mostu oraz budowę nowego obieku mostowego wraz z dojazdami. Ponadto gmina zwróciła się do Wojewody Małopolskiego o pomoc finansową w formie dotacji na wykonanie powyższego zadania. Po otrzymaniu promesy możliwe będzie rozpoczęcie procedury przetargowej mającej na celu wyłonienie wykonawcy robót.

Tłumacząc na normalny język: gmina nie ma pieniędzy i żadnej budowy nie będzie dokąd nie da ich wojewoda. A nawet jak da, to cała procedura dopiero się zacznie. W praktyce oznacza to, że przy sprzyjających wiatrach most będzie najwcześniej za jakieś dwa lata.

Potwierdza to radny Kluba w komentarzu pod naszym poprzednim materiałem dotyczącym mostu:

Jako mieszkaniec i radny Kamyka mam obowiązek Państwa poinformować na jakim etapie są działania zmierzające w kierunku budowy nowego mostu o co się starałem od roku 2011. Obecna Rada zadecydowała, że będzie budowany nowy most. W związku z powyższym Pan Wójt podjął decyzję o wykonanie projektu. Wcześniej zlecono badania geologiczne, bez których w naszym terenie nic nie można zrobić. W dniu 05-06-2017 r otrzymałem pisemną informację z Urzędu Gminy w Łapanowie nr IBP,III.7234.49.2017, że obecnie jest pełna dokumentacja na budowę nowego mostu w Kamyku decyzję nr 686/2016 na wykonanie prac wydał w dniu 14.11.2016r Starosta Bocheński. Koszt mostu to kwota 5, 570 000 zł. Obecnie Pan Wójt czyni starania w kierunku pozyskania środków zewnętrznych bez, których Gmina Łapanów nie jest w stanie zrealizować tej inwestycji, gdzie sam wkład własny Gminy wynosi 1 000 000 zł. Na ten temat dosyć obszernie wypowiada się Pan Wójt na sesji nr XXIV i XXV jest to na tym Portalu. Dlaczego wcześniej nie zapadła decyzja o budowie mostu w Kamyku na to pytanie nie jestem w stanie odpowiedzieć ponieważ nie byłem jeszcze radnym. Był pomysł remontu, lecz osobiście mając doświadczenie ile most wytrzymał po ostatnim remoncie nie byłem przychylny do takich rozwiązań. Czas realizacji takich inwestycji przedłuża zbieranie dokumentacji, badania geologiczne, decyzje, zezwolenia itp. Zazwyczaj jest to kilka lat jako przykład podaje osuwisko w Kamyku od mojej interpelacji na początku roku 2011 upłynęło ponad 6 lat bo ta inwestycja jest realizowana w 2017 r. Wszystkich pozdrawiam i dziękuje za poparcie budowy nowego mostu. Proszę o trzymanie kciuków i modlitwę w tej sprawie. Z wyrazami szacunku K. Kluba.

No więc na razie informujemy – most zostaje zamknięty!

A przed Waszymi interwencjami działania gminy wyglądały tak – obwiązanie walącego się mostu taśmami zabezpieczającymi.

[WRGF id=34658]

 
11 Comments

 1. Bardzo proszę o nie uleganie emocjom zapewniam Państwa, że Rada Gminy i Pan Wójt robią wszystko aby most w Kamyku był wybudowany w jak najszybszym terminie. Bardzo Państwa przepraszam za obecną sytuację lecz decyzje administracyjne były podyktowane stanem technicznym mostu. Z poważaniem Krzysztof Kluba.

 2. haha… redaktor przykozaczył…
  Teraz ludzie muszą jeździć objazdami… a tak to jako tako, ale był dojazd…

  gratulacje:/

 3. dziekuje panu redaktorowi za pomoc w zamknieciu mostu i spowodowanie ze musze go objezdzac kilka kilometrów, do tej pory jakoś sobie radziliśmy i jesli sie dało własnymi siłami staralismy sie go poprawić czekając az gmina bedzie miec pieniadze na nowy bo plany juz od dawna sa, moze i bysmy sie w koncu doczekali i nadal jezdzili nim a tak to ani nowego ani starego. dziekuje za wtracanie sie w nasze sprawy i utrudnianie nam zycia.

 4. Niech redaktor zapyta władze gminy , jaki jest koszt prac i materiałów związany z procesem zamykania mostu . Niech podatnicy wiedzą ile muszą zapłacić za nieudolność urzędniczą . Może to nie jest olbrzymi koszt , dlatego jeśli mają resztki honoru , to niech pokryją go z własnych ” głodowych ” uposażeń , bo jako podatnik nie zgadzam się na marnotrawienie moich pieniędzy , które oddaje z pensji 1950zł zł miesięcznie tyrając po 10 godzin , a nie np. 17500zł jak to niektórzy sobie zarabiają za 8 godzin wygodnego siedzenia w klimatyzowanym urzędzie .

 5. „Zlitowali się…” gdyby pan redaktor dojeżdżał przez ten most codziennie do pracy to nie pisał by takich bzdur i nie starał by się z wszelkich sił by go zamknęli .No ale jest sensacja , jest o czym pisać , a tu tylko o to chodzi.Nikt tak naprawdę nie martwi się o ludzi którzy tam przejeżdżają .Zadowolony ?????

 6. Żałuję Panie Wójcie , że na Pana głosowałem w wyborach . Miały być wielkie zmiany w naszej gminie i Nas Pan „nie zawiódł” . Owszem zmiany nastały : zminieniły się pensje urzędnicze z dużych na jeszcze większe , wzrósł dług gminny z dużego na jeszcze większy , stało się jeszcze większe dziadostwo niż było za poprzednich rządów . Nic tylko gratulować ” sukcesów „.

 7. Gdyby szanowny pan wójt przejeżdżał codziennie do pracy przez ten most , zapewne nigdy by nie doszło do jego zamknięcia . Pomyśl Pan o rolnikach , którzy będą musieli nadrabiać około 5 kilometrów przez objazd aby dojechać po kilka razy dziennie do swych pól. Kto im zrekompensuje zmarnowany czas i pieniądze za paliwo ? Ręce opadają . Zdecydowanie nie pozdrawiam „Gminę Rodzinną ” !

 8. Nasza gminne władze mają program działania zaczerpnięty z kampani wyborczej Kononowicza . Skoro niby nie ma pieniędzy , to niech nie będzie niczego . Tylko patrzeć jak w gminie zarobki podskoczą , a Rada Gminy przegłosuje kolejne podwyżki dla siebie i wójta , bo im się należy za trud ciągłego narzekania na brak funduszy . Do tego nie trzeba tęgich głów i ” cudownych ” programów wyborczych , bo w naturze Polaka jest ciagle narzekanie nawet gdy jest dobrze .Dlatego tak rządzić jak Wy rządzicie , może każdy z nas Polaków . Porażka , porażka i jeszcze raz porażka !!! Już dawno takie władze powinno się wywieźć na gnoju jaki sama robi w naszej pięknej Gminie .

 9. Gimna sobie jaja chyba robi. Wstyd i hańba wam. Jeden gorszy od drugiego wstyd!!! […] w stołki i mowicie ze sie nie da bo pieniędzy nie ma ale na wasze wyplaty pieniadze są to i na most sie znajdą.

Komentowanie jest wyłączone.