Darmowe WiFi w Łapanowie. W gminie popłoch

Fot. Pixabay
0
(0)

Takie rzeczy możliwe są chyba tylko w Łapanowie. Do gminy dotarła niedawno wiadomość – Bruksela da pieniądze na darmowe wifi dla mieszkańców. Zamiast euforii, w gminie wywołała popłoch! Pełną konsternację – planów nie ma!

Zacznijmy od początku. Pieniądze będą niemałe – 15 tys. euro, czyli po obecnym kursie prawie 65 tys. zł! Za taką kwotę naprawdę można dużo zrobić, trzeba tylko mieć pomysł!

Dokładnie 15 tys. euro – tyle wynosi grant dla samorządów, które w zeszłym roku zgłosiły się do pierwszej edycji konkursu WiFi4EU. To jeden ze sztandarowych programów szefa Komisji Europejskiej, Jeana-Clauda Junckera. Przewodniczący KE chce, by do 2020 r. każda wieś i każde miasto w Europie oferowało swoim mieszkańcom bezpłatny dostęp do internetu w pobliżu głównych skupisk ludzkich takich jak rynki, place, parki, biblioteki czy inne budynki publiczne. A że nie wszystkich na to stać, Bruksela przeznacza na to w sumie 120 mln euro.

To pieniądze, które unia daje całkiem za darmo i to bez żadnego wkładu własnego! Program pomyślany jest tak, że gminy, których nie stać na montaż darmowych hot-spotów, mogą się starać o specjalne bony. Ich wartość to 15 tys. euro. Pieniądze te samorządy mogą przeznaczać na koszty związane z budową hot-spotów, które mają dać ludziom bezpłatny dostęp do Internetu przez co najmniej trzy lata. Bruksela nie wnika przy tym ile i gdzie dana gmina postawi urządzeń. Mogą one obejmować jedno miejsce, a równie dobrze – całą gminę. Wszystko zależy tu od samorządu, projektu i pomysłu jak najlepiej wykorzystać fundusze. Byle ludzie mieli bezpłatny dostęp do sieci!

Latem zeszłego roku Łapanów nie tylko na czas złożył aplikację, ale zrobił to jeszcze na tyle szybko, że zakwalifikował się do pierwszej tury programu (o przyznaniu grantów decydowała kolejność zgłoszeń). Kilka tygodni temu ogłoszona została wreszcie długo wyczekiwana lista zwycięzców. Na 2800 gmin z całej Europy, które dostaną bony, jako pierwsze, jest 130 gmin z Polski. W tym Łapanów! Gmina dostanie pieniądze!

Większość samorządów tylko na to czekała. Projekty mają gotowe: wiedzą co, jak i za ile chcą zrobić z grantu. Niektóre z nich już teraz ogłaszają kiedy i gdzie ich mieszkańcy będą mogli korzystać z bezpłatnej sieci. A Łapanów?

A Łapanów jest w… czarnym lesie! Pełna konsternacja! Wygląda na to, że wiadomość o grancie najnormalniej na świecie zaskoczyła gminę – na temat pomysłu na wykorzystanie bonu nie wiadomo dosłownie NIC. Z naszych informacji wynika, że wiadomośc z Brukseli wprawiła ludzi z urzędu nie tyle nawet w osłupienie, co w popłoch. Bo projektu zwyczajnie nie ma!

Chciałbym podzielić się pozytywną informacją szczególnie z młodszym pokoleniem. Gmina Łapanów pozyskała środki finansowe w wysokości 15 000,00 euro z unijnego programu WiFi4UE dzięki czemu w kilku miejscach publicznych na terenie naszej gminy będzie można korzystać z darmowego Internetu dobrej prędkości – ogłosił jedynie wójt 20 lutego.

Red: Dlaczego miałaby to być dobra wiadomość dla młodszego pokolenia, tego nie wiemy? Panie Wójcie, ponad 32 proc. użytkowników naszego portalu, to ludzie po 45 roku życia. Aż 6,2 proc. to osoby powyżej 65 lat! Internet nie jest tylko dla młodych! Ale nie o tym…

Gdzie? Jak? I kiedy w Łapanowie pojawi się bezpłatne wifi? – na ten temat wójt nie pisze ani słowa…

Zapytaliśmy więc gminę o szczegółową informację, w jaki sposób i kiedy ma zamiar wykorzystać grant uzyskany z Brukseli? Odpowiedź nas z kolei wprawiła w osłupienie.

Wójt odesłał nam pół strony strasznie mądrego tekstu, z którego dokładnie NIC nie wynika! Ani jak, ani gdzie, ani kiedy w Łapanowie pojawią się darmowe hot-spoty? Z pisma wynika tylko tyle, że gmina co prawda dostała pieniądze, ale kompletnie nie ma pomysłu, co z nimi zrobić i jak je wykorzystać? A już na pewno nie ma żadnego konkretnego planu, ani projektu!

„Na chwilę obecną dokładne adresy instalacji punktów dostępowych nie są sprecyzowane…” – z rozzbrajającą szczerością przyznaje Andrzej Śliwa.

Szok i niedowierzanie! Szczególnie, że wójt przedstawia się przecież, jako zwolennik nowoczesnych technologii! Mało tego, w swojej deklaracji programowej szybkiemu Internetowi poświęcił nawet osobny punkt.

Podejmiemy zdecydowane rozmowy z firmami świadczącymi usługi dostarczania Internetu w celu szybkiego poszerzenia infrastruktury Internetu światłowodowego dużych prędkości… – pisze na swojej stronie internetowej.

Jak to się ma do rzeczywistości? Gdzie ten szybki internet w gminie? Rozmów nie trzeba podejmować i nawet pieniądze spadły z nieba! Problem w tym, że deklaracja chyba jest pusta – fundusze są tylko szczegółów nie ma! Sami zresztą zobaczcie odpowiedź od wójta:

PS: Od razu wyjaśniamy też ewentualnym „pomysłowym” i „kreatywnym” finansistom z gminy – nie, nie ma takiej możliwości, by te pieniądze wykorzystać na cokolwiek innego, niż bezpłatne hot-spoty dla mieszkańców! Pamiętajcie też, że lada moment do szybkiej i darmowej sieci zostaną przyłączone wszystkie szkoły, a w następnej turze zapewne świetlice i domy kultury! Innymi słowy: albo weźmiecie się za robotę i to szybko, by grant wykorzystać w terminie i za te 15 tys. euro dacie ludziom darmowy dostęp do sieci, albo nie zobaczycie z tego ani pół eurocenta!

I jeszcze jedno. Kilka lat temu za taką kwotę, jaką Łapanów ma teraz do dyspozycji, podobna do niego Gmina Gościeradów postawiła mieszkańcom aż 12 nadajników z darmowym dostępem do sieci!

Jak oceniasz wpis?

Kliknij!

Ocena: 0 / 5. Głosy: 0

Oceń jako pierwszy!
12 Comments

 1. 6.2.2 Wymogi techniczne dotyczące urządzeń Wi-Fi w ramach sieci WiFi4EU
  REGULAMIN WIFI4EU
  Określone są jasno ilości WYMAGANEJ LICZBY URZĄDZEŃ.

 2. Trochu Pan myli fakty internet światłowodowy generalnie dostarcza sie do domów i instytucji po kablu i tu rozmowy są potrzebne bo on zależy od firm ktore go dostarczają np. od tego czy pozyskają srodki na rozwoj sieci itd. można ich jakoś zachecać, monitować itd i mam nadzieję że Wojt podejmie temat, a wifi bedzie używane głównie bezprzewodowo w przestrzeni publicznej np. na przystanku na ławce żeby mieć sieć w komórce i tu raczej Wójt się nie myli że z internetu w komórce korzysta głównie młodsze pokolenie, które caly czas siedzi z nosem w telefonie. Choc wiadomo że za kilka lat to młodsze pokolenie bedzie już starszym pokoleniem i nadal z internetu w komórce bedzie korzystać bo wychowało sie juz w takich czasach. Nie da sie wszystkiego zrobić na raz całego programu w 3 czy 4 miesiace. Byly priorytety np. szkoly 2 muesiace konsultacji i co? Wszystko upadlo niestety, a teraz gmina ma 45 dni na plan naprawczy itd. Z tego co wiem Wojt nie rezygnuje z tego projektu ani też ze spraw zasiegu i internetu tylko są sprawy ważne i ważniejsze. Wyprowadzenie budzetu jest teraz priorytetem jeżeli z tym sie nic nie uda zrobić to i tak i Wojt i Rada żegnają sie z rządzeniem.

 3. W związku z tym mam takie pytanie czy informatyk pracujący na etacie w Urzędzie Gminy jest właścicielem radiowego internetu obsługującego tych mieszkańców którzy płacą mu abonament? Bo wtedy to rozumiem dlaczego gmina nie jest zainteresowana darmową konkurencją dla tego pana.

  • Jak byś znał choć trochę ustawę o pracownikach samorządowych to byś wiedział że nie może prowadzić tego typy działalności i wielu innych. Ja akurat znam ten program i trzeba było się wykazać nielada refleksem by zdobyć ten bon i myślisz kto to zrobił w UG? To sukces że gmina znalazła się na tej liście! A i jeszcze jedno do redaktora nie robią źle, robią źle, czytając to pismo maja 18 miesięcy na realizację od podpisania umowy która jeszcze nawet nie jest podpisana więc jaki POPŁOCH?

    • Nie czyta Pan ze zrozuminiem zasad Programu. Owszem hotspoty za darmo ale w Programie nie ma nic mowy o finansowani sygnalu internetowego, czyli wychodzi na to, ze gmina w ramach trwalosci Programu, czyli przez 3 lata musi placic za usluge dostawy internetu. A wymagania sa duze bo min. 30 mega, a na naszym tereni nie jest to proste i na pewno nie wszedzie jest mozliwe. Takze niech Pan najpierw przeczyta ze zrozumieniem a potem komentuje. Obawiam sie, ze gmina dostanie od RIO zakaz finansowania takich przedsiwziec.

 4. A co zasięgiem sieci którego nie ma życie jak na syberi 21. Kpina wójt co obiecał.. Nic nie robi nic.

Komentowanie jest wyłączone.