Czy leci z nami pilot? Czy oni w ogóle kontrolują, co klepią?

Nie minęły dwa tygodnie, a Regionalna Izba Obrachunkowa dosłownie miażdży uchwałę z nadzwyczajnej sesji rady gminy. Uchwała wyląduje zapewne w koszu!

Czy leci z nami pilot? Czy radni w ogóle kontrolują, co klepią? Wygląda na to, że nie! W połowie marca uchwalili zmiany do wieloletniej prognozy finansowej dla gminy, które Regionalna Izba Obrachunkowa dosłownie miażdży! Uchwała wyląduje zapewne w koszu!

Jest 12 marca. Przewodnicząca rady, magister Celina Jacewicz, nagle zwołuje radnych na nadzwyczajne posiedzenie, które ma się odbyć dwa dni później. Jednym z punktów mają być zmiany w tegorocznym budżecie oraz w wieloletniej prognozie finansowej.

Posiedzenie się odbywa. Trwa niespełna godzinę. Radni, praktycznie bez dyskusji, wszystko klepią bezmyślnie jak leci. Przebieg tego posiedzenia możecie prześledzić TUTAJ!

Cztery dni później uchwała trafia do Regionalnej Izby Obrachunkowej. No i zaczyna się jazda…

27 marca RIO, która przy obecnej sytuacji finansowej gminy i jej lekceważącym podejściu do powagi sytuacji, pełni dla Łapanowa rolę pre-komisarza dosłownie miażdży to, co uchwaliła rada! I to mimo, że miesiąc wcześniej szef RIO, Mirosław Legutko, jasno powiedział radnym jak teraz mogą działać i wyraźnie uzmysłowił im jak poważna jest sytuacja. Wszystko zmierza do tego, by uchwałę najnormalniej na świecie wyrzucić do kosza!

Radni najwyraźniej na świecie kompletnie nie zrozumieli tego, co Legutko mówił do nich 21 lutego! Możecie tego posłuchać TUTAJ. Bo mało tego, że 14 marca podjęli uchwałę, która nadaje się do kosza, to na kolejnym posiedzeniu  jeszcze rozwinęli skrzydła!

Na posiedzeniu 28 marca radośnie postanowili, że Łapanów spokojnie można zadłużyć na kolejne 1,5 mln zł, czyli kolejne 180 zł na głowę mieszkańca! Czy to jest poważne?

Z naszych informacji wynika, że ta zmiana też nie była konsultowana z RIO, co oznacza, że już teraz można przewidzieć jak się skończy! Można się spodziewać, że te uchwały też trafią do kosza!

Radni co prawda nie wskazali od kogo niby chcą pożyczyć kolejne 180 zł na głowę mieszkańca, na jakich warunkach i co jeszcze niby chcą zastawić, ale uznali, że można to zrobić! Możecie to zobaczyć na własne oczy TUTAJ!

A wszystko po to, by stwarzać wrażenie, że będą budować most w Kamyku. Co więcej, wójt zdążył już nawet rozpisać przetarg na te budowę!

Tyle tylko, że… Radni najwyraźniej zapomnieli:

 • do czego doprowadzili przez ostatnie lata
 • że nikt im już nie pożyczy żadnych pieniędzy, nawet firmy pożyczkowe
 • nie mają już czego zastawiać, bo wszystko jest zastawione
 • żadnej budowy w Kamyku zwyczajnie nie będzie, bo nie pozwala na to sytuacja finansowa gminy. I to mimo rekordowej promesy, którą najzwyczajniej na świecie przyjdzie zapewne oddać.

Za uchwały zakładające powiększenie długu RIO jeszcze się nie zabrała. Ich los wydaje się jednak przesądzony. Z naszych informacji wynika natomiast, że do Łapanowa zaczyna tracić cierpliwość.

Z naszych informacji wynika, że ostatnia szansa dla władz gminy jeszcze w kwietniu! Podejście do planu naprawczego i ponowna dyskusja o likwidacji szkół. W połowie roku powinno natomiast być wiadomo czy na dobre ruszy ostry i bolesny plan oszczędnościowy, czy jeszcze w tym roku do gminy wejdzie zarząd komisaryczny, który równie ostrych i bolesnych cięć dokona dwa razy szybciej!

Oto miażdżąca uchwała RIO

Jak oceniasz wpis?

Kliknij!

Ocena: / 5. Głosy:

Oceń jako pierwszy!
23 Comments

  • No niestety, tak to trochę wygląda. A dla mieszkańców nie ma gorszej opcji, niż zarząd komisaryczny.
   Jeszcze w kwietniu będzie wiadomo, w jakim kierunku idzie rada. Miejmy nadzieję, że się opamięta! Jeśli nie, będzie to trochę jak sejm rozbiorowy!

 1. Panie Karolu napisał PAN
  „Tyle tylko, że… Radni najwyraźniej zapomnieli:

  do czego doprowadzili przez ostatnie lata”

  a z tego co widze to przez te cztery lata gmina zaczeła sie podnosić i mimo braku duzych inwestycji wzrósł majatek gminy i spadło zadłuzenie. czyżby pan tego nie widział.
  zacznijmy prawde mówić a nie zwalac wszysttko na ostatnie cztery lata tylko chyba troche wczesniej sie to zaczeło. a to ze pan rozlicza gmine i radnych odkąd portal powstał (czyli cztery lata) to niech pan zmieni podejscie i popatrzy wstecz

  Pana Roja kiedyś by pan oskalpował ze chce zamknąć szkołe muzyczna a teraz widzi pan ze chciał dobrze dla gminy i zmienił pan podejscie i do szkoły i do Pana Roja

  • Proszę tutaj nie insynuować Redaktorowi i nie wciskać nam ciemnoty – przez ostatnie 4 lata gmina zaczęła pikować ostro w dół, a to dlatego, że poprzedni Wójt i Rada, zamiast wdrażać oszczędności zastawiali cały majątek na bieżące finansowanie gminy i nikt tu nie wymagał od nich wielkich inwestycji. Sztuczne utrzymywanie małych szkół – kosztem całej gminy. Proszę też nie insynuować, że Redaktor zmienił podejście do Roja – ocenia go bardzo krytycznie, co niejednokrotnie pisał – jedyna rzecz w której przyznał mu rację to uporządkowanie spraw ze szkołą muzyczną. Ostatnie 4 lata były kluczowe, żeby coś zrobić – nie zrobiono nic – również z tą szkołą i z żadną inną!! Pytam gdzie jest plan naprawczy z sierpnia 2018 r? Gdyby był światła by świeciły! I skończcie z tą komuną, bo mózgi wyprane macie przez te teorie spiskowe w gminie liczą się kompetencje, a nie przynależność partyjna i osoby po wf już pokazały co potrafią.

   • A orzech po czym? Ekonomia stosowana? I przestań bronić komuny i zacznij logicznie myśleć. Nie ważne, że ktoś zasłużył gminę na grube miliony- ważne że COŚ się robiło. Tylko jakim kosztem? Żal Cię czytać

    • Komune to Wy macie w swoich PiS głowach zaszczepioną jak chorobę. Nie bronie Kuliga, ale Roj był jeszcze gorszy był nijaki!! Żal to Ciebie czytać!

  • Owszem, tak napisałem.
   Zwróć proszę uwagę, że w obecnej radzie nie zasiadają tylko ludzie, którzy zasiadali w niej w poprzedniej kadencji. Są też tacy, którzy byli w radzie kadencji 2010-14! No niestety, nie mogą zgrywać niewiniątek, bo to by trzeba nazwać „rżnięciem głupa”! http://mojlapanow.pl/sztandar-wyprowadzic-tworzymy-lapanowski-poczet-wstydu-glosuj/
   Z pełną prywatną sympatią do wójta Roja, ale mam, delikatnie rzecz ujmując, mocno krytyczną opinię o jego kadencji. Chodzi nie tyle nawet o to, co zrobił, jak na przykład rozebranie dobrego mostu w Kamyku, którego przy obecnym podejściu rady nie uda się odbudować przez długie lata, wykończenie zalewu przez brak zarybiania czy dążenie na siłę do grubo przepłaconego remontu placów zabaw po to tylko, by pokazać w kampanii, że coś się robi. No niestety, taka jest brutalna prawda!
   Oczywiście, że problemy zaczęły się wcześniej! Ale jeśli mam o coś naprawdę poważne pretensje do wójta Roja, to o brak działań przez całą kadencję!
   Gdzie masz niby to spadnięte zadłużenie za Roja? Bo ja sobie przypominam raczej radosne zaciąganie kolejnych wielomilionowych kredytów, łącznie z parabankami, zastawianie wszystkiego, co tylko się da, brak odpowiedzi na wezwanie RIO, bo akurat startowała kampania… Naprawdę, nie bądźmy śmieszni!
   Szkoła muzyczna? No tak… Chciał z nią zrobić porządek! Dlaczego zatem nie zrobił? Owszem, portal był wtedy przeciwny zmianom, bo wtedy szkoła muzyczna nie była deficytowa! Teraz mamy jednak do czynienia z inną sytuacją!
   Ja tę umowę po raz pierwszy w życiu zobaczyłem kilka tygodni temu. Dlaczego wójt Roj jej nie rozwiązał, jako rażąco naruszającej równość stron, co z mocy prawa powoduje, że jest nieważna? Nie wiem… Przecież to jest rozbój w biały dzień! Dlaczego wójt Roj tej umowy wtedy nie pokazał? Też nie wiem. Sytuacja pewnie by wyglądała inaczej. Ale, bez uprawiania tzw. historii kontrfaktycznej…
   Przeprosiłem już wójta Roja za tak jednoznaczne stanowisko portalu w 2015 roku i przyznałem mu rację! No tak, okazuje się, że racja była po jego stronie! Bezdyskusyjnie! Ale pytam jeszcze raz: dlaczego wtedy nie pokazał tej umowy? Bo ja uważam, że ona jest do natychmiastowego rozwiązania! I tyle! I powiedziałem też o tym panu Chmielkowi!

 2. Witam. Czemuż to redaktor nie zamieścił informacji jako wczoraj Rozpoczął się proces właścicieli ubojni i był na nim nawet jeden z dziennikarzy więc pewnie będzie w ogólnopolskiej prasie artykuł. Aż miło było posłuchać jak właściciele ubojni się tłumaczyli Pozdrawiam.

   • Dziękuję! Most w Kamyku to ekonomiczne szaleństwo, ale skoro poprzedni Wójt go rozebrał to teraz nie ma już wyjścia, smutne to, ale prawdziwe. Przewodnicząca tylki czeka aby odtrąbić wielki sukces tak jak chwaliła się promesą, ale na temat 1,5 mln dodatkowego zadłużenia na ten cel już milczy. Blokuje również oszczedności w oświecie argumentując obroną nauczycieli. Czy przyłączyła sie teraz do strajku swojego środiwiska przeciw polityce PiS wobec swoich kolegów i koleżanek?

 3. Panie Redakrorze może Pan wytłumaczy co w takim razie jest źle w tej uchwale bo czytając to pismo z RIO jakoś nie rozumiem. Relacji nie ma i nie bedzie dlatego jest wezwanie do planu chyba

  • Odpowiedź jest prosta: jedyne, co gmina może zrobić, to ciąć! Albo podnosić podatki (co jest najgorszym rozwiązaniem), ale to oznacza, że musi ciąć podwójnie! No niestety, matematyka jest taka, że prawa MUSI się równać lewej! Prościej? 2 razy 2 NIGDY nie będzie 5!
   Gmina NA PEWNO nie może planować nowych kredytów! Również dlatego, że ich zwyczajnie nie dostanie! 😉

  • Po prostu: RIO podeszło do cięć iście chirurgicznie! I OK – taka rola izby! Stąd brak światła na Rynku, co nota bene okazuje się bzdurą, ale… Iście chirurgicznie. To doraźnie – by ratować życie! OK – to elegancko, bo czeka na decyzję rodziny! Problem w tym, że aby trwale przywrócić pacjenta do normalnego życia trzeba przeprowadzić trepanację czaszki, a następnie amputować mu rękę i nogę! I teraz taki pacjent po trepanacji czaszki, bez ręki i nogi musi po okresie rekonwalescencji wrócić do normalnej pracy! Czaisz? To się naprawdę da zrobić!
   A rodzina? A rodzina na to: nie! Z pełnym szacunkiem dla radnych, ale chcą zaaplikować pacjentowi konieczność amputacji drugiej ręki i drugiej nogi! Na to nikt normalny nie pozwoli!
   Słabo jest?

   • No ja to rozumiem, ale co zrobisz jak Rada dba tylko o to by niszczyć Wójta dla zasady, za orła go nie uważam, ale w porównaniu do Roja to jednak poziom wyżej. Mnie interesuje uratowanie gminy, a polityka? Mają do tego prawo, ale na to jest czas w kampanii wyborczej, a nie teraz.

    • To jest własnie skandal! Ale prawo przewiduje takie sytuacje i, w razie potrzeby, daje odpowiednie narzędzia!

 4. Ludzie powinniście się pozbyć przewodniczącej rady gminy. Przecież ta kobieta w ogóle na tym się nie zna i pogrąża całą waszą gminę bardziej. . Na tym stanowisku powinien na być osoba z sercem dla mieszkańców a nie dla własnego widzimisię i interesów.

Komentowanie jest wyłączone.