Chcesz sprowadzić auto? W internecie możesz sprawdzić jego historię

Fot. Pixabay

Koniec z kupowaniem kota w worku. Jeśli chcesz kupić auto z zagranicy, które nie jest jeszcze zarejestrowane w Polsce, zanim się zdecydujesz, możesz sprawdzić jego historię online.

Wystarczy wejść na portal historiapojazdu.gov.pl. Tam nabywcy i właściciele samochodów importowanych z rynku wtórnego wybranych krajów europejskich oraz USA i Kanady mogą sprawdzić ich przeszłość.

Do tej pory w systemie widoczne były pojazdy sprowadzone z zagranicy, które były już zarejestrowane w Polsce. Teraz usługa jest rozszerzona o zagraniczne auta, których jeszcze nie ma w kraju, a np. już są oferowane do sprzedaży.

Usługa jest bezpłatna. Aby z niej skorzystać musisz zalogować się za pomocą profilu zaufanego (eGO). Możesz go założyć np. TUTAJ. Chodzi o to, by zabezpieczyć system przed hurtowym pozyskiwaniem danych, a jednocześnie zapewnić dostęp indywidualnym kupującym. Przygotuj też numer rejestracyjny oraz VIN interesującego Cię auta, a także datę pierwszej rejestracji.

Nie kupuj złomu

Możliwość sprawdzenia pojazdu sprowadzonego z zagranicy to kolejne udogodnienie dla obywateli. Jeśli wybrany przez nas samochód jest w bazie zagranicznej, to w zakładce „Dane zagraniczne” zobaczymy informacje w siedmiu kategoriach:

  • Kradzież,
  • Złomowanie,
  • Powypadkowy,
  • Uszkodzony,
  • „Przekręcony” licznik,
  • Niedopuszczony do ruchu,
  • Służył jako taxi.

W przypadku potwierdzenia danej kategorii, w systemie pojawi się alert zaznaczony czerwonym wykrzyknikiem. Jeśli pojazdu nie ma w bazie zagranicznej, system również nas o tym poinformuje – na ekranie wyświetli się stosowna informacja tekstowa.

Zaufaj historii

Obecnie historia pojazdu umożliwia sprawdzenie aut pochodzących z wybranych krajów europejskich (m.in. z Francji, Belgii, Holandii, Włoch, Szwecji) a także z USA i Kanady.

Planujesz kupno używanego auta, sprawdź jego historię – zweryfikuj jego przeszłość!

Sprawdź historię pojazdu