Bukowiec: park technologiczny? A czemu nie? Szansą są inwestorzy!

Na kogo głoswać? Rozmowa ze Stanisławem Bukowcem, kandydatem PiS do sejmiku.

Kandyduje pan do małopolskiego sejmiku na 2. miejscu listy Prawa i Sprawiedliwości. Po co?

– Jak to po co? Żeby tam wreszcie coś zmienić!

W Gminie Łapanów też?

– Oczywiście! Ludzie powinni wiedzieć, że jeśli będą mieć odpowiednich przedstawicieli w sejmiku, może to mieć dla nich ogromne znaczenie, bo tak właśnie działa samorząd. Ważne, by ludzie postawili na odpowiednie osoby.

Zanim o tym, co mieszkańcy gminy mogą zyskać dzięki głosowi oddanemu na pana…

– Część mieszkańców pewnie mnie zna. Mam 45 lat, jestem mieszkańcem Bochni. Żonaty, dwoje dzieci.

Pana związek z samorządem?

– Od 20 lat jestem samorządowcem, byłem zastępcą burmistrza Bochni oraz wicewójtem gminy Bochnia. Obecnie pełnię funkcję radnego Powiatu Bocheńskiego. Prowadzę własną działalność gospodarczą, jestem również Przewodniczącym Rady Nadzorczej Krakowskiego Parku Technologicznego.

Co mieszkańcy gminy mogą z tego mieć?

– Od kilkunastu lat Bochnia i Powiat Bocheński nie mają swojego przedstawiciela na tym szczeblu samorządu, a tak się składa, że to właśnie w gestii Urzędu Marszałkowskiego jest m.in. dystrybucja środków unijnych. Wielokrotnie – jako samorządowcy – odczuwaliśmy brak przedstawiciela w Sejmiku. Dlatego, gdy dostałem propozycję startu, stwierdziłem, że moje dotychczasowe doświadczenie zdobyte zarówno na szczeblu samorządu Miasta, Gminy jak i Powiatu daje mi możliwość rzetelnej pracy na rzecz mieszkańców naszego terenu. Dodatkowo tą szansę zwiększa pozycja nr 2 na liście Prawa i Sprawiedliwości.

Krakowski Park Technologiczny… Fajnie. To może powiedzmy co to za instytucja?

– Krakowski Park Technologiczny nadzoruje działalność stref gospodarczych, gdzie inwestują nowe firmy, gdzie powstają nowe miejsca pracy. Dzięki Krakowskiemu Parkowi Technologicznemu w Małopolsce w ostatnich latach zainwestowało kilkadziesiąt firm – w 2017 roku w Bochni japoński koncern Mabuchi – największy na świecie producent silniczków elektrycznych do samochodów. W jedynym w Europie zakładzie zlokalizowanym właśnie w bocheńskiej strefie pracę ma podjąć 400 osób.

W Łapanowie też? Park Technologiczny jest w stanie pomóc w rozwoju gospodarczym gminy?

– Naturalnie. Taka szansa istnieje, poprzez wchodzące w życie przepisy o działalności stref gospodarczych. Zgodnie z nową ustawą, cała Polska stała się strefą gospodarczą, inwestorzy mogą starać się o ulgi podatkowe nie tylko w wyznaczonych do tej pory terenach, ale również w innych, należących także do osób prywatnych. To daje zupełnie nowe możliwości dla przedsiębiorców chcących inwestować – także na terenie gminy Łapanów. Chętnie pomogę osobom chcącym skorzystać z tych nowych przepisów. Szansą dla Łapanowa w tak trudnej sytuacji finansowej jest napływ inwestorów. Dzięki dodatkowym wpływom podatkowym Gmina będzie w stanie poprawić swój status, a mieszkańcy zyskają pracę i inwestycje.

Coś jeszcze do zaproponowania?

– Chciałbym doprowadzić do kontynuacji modernizacji dróg wojewódzkich, a także poprawić komunikację w regionie, mam tu na myśli budowę łącznika między drogą krajową nr 94 a węzłem autostradowym w Bochni. Dzięki temu, mieszkańcy południowych gmin naszego powiatu, w tym Żegociny czy Łapanowa, będą mogli w łatwy sposób dojechać do autostrady, bez konieczności wjazdu do Bochni.

Prowadzi pan działalność gospodarczą?

– Prowadzę. I muszę tu powiedzieć o jeszcze jednej mojej pasji – jestem strażakiem, prezesem OSP w Chodenicach, dzielnicy Bochni. No więc prowadzę wydawnictwo, w którym przygotowałem i wydałem ponad 20 książek poświęconych historii ruchu pożarniczego w Małopolsce i w innych regionach Polski. Jedną z nich była książka „Ochotnicy ziemi bocheńskiej”, w której opisana została historia jednostek OSP również z terenu gminy Łapanów. Jestem pod wrażeniem historii ludzi, którzy tworzyli i tworzą dzieje straży pożarnej na tym terenie.

Ale chyba nie tylko strażak… Coś na temat Warsztatów Terapii Zajęciowej?

– Tak, od zawsze starałem się aktywnie działać na rzecz lokalnego środowiska: pisałem artykuły w „Ziemi Bocheńskiej”, udzielałem się w Bocheńskim Klubie Sportowym, przez ponad rok pełniąc funkcję prezesa klubu, współtworzyłem Hospicjum Domowe, pomagam Warsztatom Terapii Zajęciowej, organizuję też od kilkunastu lat Charytatywny Piknik Strażacki, z którego dochód przeznaczany jest m.in. na pomoc dla chorych dzieci.

W zakresie straży pożarnych Sejmik Małopolski ma do odegrania jakąś rolę?

– Oczywiście! Chciałbym zająć się wsparciem dla strażaków w Małopolsce. Uważam, że trzeba zwiększyć finansowanie programu „Małopolskie Remizy”, rozszerzyć pomoc Urzędu Marszałkowskiego dla druhów w zakresie dofinansowania specjalistycznych szkoleń, a także zakupu sprzętu, zwiększyć środki finansowe na pracę z dziećmi i młodzieżą w jednostkach, np. w organizacji szkoleń i obozów.

Jakaś deklaracja?

– Przede wszystkim pozdrawiam wszystkich mieszkańców gminy Łapanów, którzy są niezwykle dzielnymi ludźmi. Proszę o głos 21 października. Deklaruję, że będę rzetelnie i uczciwie reprezentował mieszkańców gminy Łapanów w Sejmiku Województwa Małopolskiego.
18 Comments

 1. Zagłosowałbym na niego gdyby nie sprzedał d… PiS! A tak jest u mnie skreślony. Mógł startować z KO lub PSL, no ale trendy…

 2. Ludzie pomyślcie trochę. Jak się wybiera Wójt to się mu wstawia takich radnych wyższych szczebli, którzy mu będą przychylni, a nie będą rzucać kłud pod nogi. Jak głosujecie np. na Śliwe to do powiatu na Drożdżaka, ewentualnie Paszkota, a do województwa np. na Sorysa natomiast jak głosujecie na Roja to wtedy na Jonaka do Powiatu i np. Bukowca do województwa. To jest naprawdę proste tylko trzeba myśleć.

 3. Popieram kandydaturę Pana Bukowca. To wielka szansa dla nas. Od lat nie mieliśmy przedstawiciela w sejmiku województwa i wiele na tym tracimy. Trzeba iść na wybory i zagłosować!

  • Lepiej oddać na Staszka Sorysa od lat wspiera bocheńszczyznę jest wicemarszałkiem, jak sejmik przejmie PiS to bedą kasę rozdawać tylko swoim wójtą z PiS tak jak robi to Wojewoda, a jak Rój przegra to będą kłody same postawić nowemu Wójtowi.

    • Co zrobił to zapytaj poprzedniego Wójta ile kasy z woj nam załatwił. Roj z nim nie chciał współpracować bo nie ta opcja. A teraz jak Wójta zmienimy to co zaś Pisowca mu do sejmiku wrzucicie żeby nic nie załatwił? A z takim Sorysem to by się spokojnie dogadał szczególnie że ma szanse btć w zarządzie a nie tylko radnym w sejmiku.

     • Trochę mylisz się w zeznaniach. To, że PSL-owi udało się ostatnio przez przypadek wejść do sejmiku nie gwarantuje im wejścia teraz. PIS ma teraz dobre notowania i ma duże szanse na zwycięstwo. Dogadają się z Kukizem i po starej koalicji.

 4. Myślę, że Pan Bukowiec mógłby być szansą dla gminy Łapanów, aby wyszła z tego dołka i zacofania gospodarczego, w jakim tkwi. Przecież jest tyle młodych osób, które szukają wsparcia w rozwoju firmy, szukają dofinansowań, a tu żadnej pomocy i informacji. Tak źle u nas jeszcze nie było. Trzeba się zjednoczyć i oddać głos na Bukowca. Po tylu latach nieobecności w sejmiku województwa to jedyna szansa.

 5. Inwestorzy?. Ostatnio Pan Morawiecki spotykając się na rynku bocheńskim wspomniał, że: 1. Strefa ekonomiczna to zasługa to zasługa PiS (Zapomniał tylko, że istnieje od 2014 roku)
  2. Obecny, zresztą „jedynie słuszny” kandydat na burmistrza bochni, został PRZEZ PiS wywalony z stanowiska komendanta PSP w Bochni, no ale kto by o tym pamiętał.
  3. Pan Morawiecki senior popiera obecnego włodarza pana Kolawińskiego – no ale kogo to obchodzi?.

  NAJWAŻNIEJSZE JEST KORYTO

  Głupi lud i tak poprze?.

  „Gdyby nie barany przy urnach, nie byłoby świń przy korytach!”

 6. Zagłosuje na Pana pomimo tego, że jestem negatywnie nastawiony do tej partii ale w wyborach samorządowych głosujemy na ludzi. Mam nadzieję, że z tym cyganem Kuligiem nic Pana nie łączy.

 7. Popieram! Warto postawić na gościa z Bochni w Sejmiku, bo od kilkunastu lat nie mamy tam swojego przedstawiciela. A jak Bukowiec jest na 2 miejscu, to ma duże szanse!!! Szkoda tracić głosy na innych, warto się zjednoczyć.

Komentowanie jest wyłączone.