Budżet i kompromitacji radnych ciąg dalszy. Oto nowe fakty

3.9
(7)

Dotarliśmy do dokumentu, w którym RIO pisze o swoich uwagach do projektu budżetu gminy na ten rok.

To ten dokument sprawił, że bezradni radni wywiesili na ostatniej sesji białą flagę. Przyznali się w ten sposób do żenującej niekompetencji. W tym roku budżet znów narzuci RIO!

Opinia RIO do projektu budżetu rzeczywiście jest negatywna. Problem w tym, że RIO dokładnie wylicza swoje uwagi. Teraz okazuje się, że uchwała izby zapadła już w grudniu – dokładnie 13 grudnia zeszłego roku. Co robili w tym czasie radni, że jej nie znali? Na pewno mieli wystarczająco dużo czasu, by się z nią dokładnie zapoznać, a jeśli czegoś nie rozumieli – zrozumieć i podjąć działania zaradcze. Mało tego, okazuje się, że dokument jest publicznie dostępny od 10 stycznia! Dwa tygodnie później na sesji radni mają zaś czelność udawać, że coś ich zaskoczyło.

Jakby tego było mało, okazuje się, że już 9 stycznia radni mieli okazję, by się dokładnie zapoznać z dokumentem podczas posiedzenia komisji. Pisze o tym „Gazeta Krakowska” TUTAJ. Ale i na tym nie koniec. Jak wynika ze słów wójta, projekt budżetu dostał wtedy pozytywną opinię.

– Rada się uchyla od swoich obowiązków, uchwalenie budżetu to podstawowy obowiązek rady – komentuje w „Gazecie Krakowskiej” Andrzej Śliwa. – Nie można się wysługiwać RIO, samorządność nie na tym polega – dodaje. Informuje, że konsultuje teraz zaistniałą sytuację z RIO. Teoretycznie rada gminy może uchwalić budżet jeszcze do piątku. Jest to jednak mało prawdopodobne.

Co w tej sytuacji? Kolejny raz z rzędu o wydatkach i dochodach gminy zadecyduje RIO, a nie radni. Czytaj: nikt nie będzie się przy tym przejmował potrzebami i możliwościami mieszkańców. W tej sytuacji nie wiadomo tylko, za co radni biorą diety, skoro tak ważną decyzję jak uchwalenie budżetu oddają w ręce RIO.

Z naszych informacji wynika natomiast, że przy okazji zaczyna się tlić pewna afera związana z zeszłorocznym przygotowywaniem planu naprawczego. Pracujemy nad nią.

Co się wydarzyło na ostatniej sesji? co się wydarzyło na sesji, to istne kuriozum. Możecie zobaczyć ten żenujący i ponury spektakl TUTAJ. Najciekawszy jest początek (od 1 min. 50 sek) i koniec (od 1 godziny 4 minuty 50 sekundy).

Oto opinia RIO, którą tłumaczą się radni:

Jak oceniasz wpis?

Kliknij!

Ocena: 3.9 / 5. Głosy: 7

Oceń jako pierwszy!
30 Comments

 1. Iwonko! podwyżki dla obsługi były w obydwu szkołach w Sobolowie i to nie małe!!! Zapewniam cię że to nie były podwyżki ze względu na zwiększenie od stycznia płacy minimalnej. I co wy na to . Tak wyglądają oszczędności według tego Wójta w Gminie Łapanów. I jeszcze się dziwicie że Rada nie uchwaliła budżetu. Ma rację!!!

 2. Przeczytałem wszystkie komentarze wniosek tylko jeden Referendum odwołać Wójta i Radę dlaczego kto daje podwyżki pracownikom w okresie naprawczym. Rada Szanowni Państwo ani jednej Uchwały Naprawczej nie podjęła. Najgorsza Rada i Wójt tyle w temacie.

  • Rada kompletnie nie ma racji, stosuje destrukcję i obstrukcję. Może czas do Rady wybierać kompetentne osoby, a nie wuefistów tylko ekonomistów, szczególne w obecnej sytuacji. Kłótnie o parę stówek podwyżki ludzie tu trzeba natychmiastowych cięć na kwotę min 500 tys. rocznie żeby można było spłacać dług i by coś zostało choćby na drobne inwestycje. Potrzeba też działań prorozwojowych.

 3. Czy ktoś zainteresuje się droga w Kobylcu, odcinek koło Pana Kowalskiego, co roku leżą konary na drodze ktoś tam kiedyś zginie. Drzewa nie obcinane od lat

 4. Czyżby stanowisko Skarbnika Gminy też było obiecane komuś dawno, że się manipuluje dlaczego aktualna Skarbnik nie zabiera głosu. Myślę że było obiecane, tylko sprawa się skomplikowała a przecież ktoś jest komuś coś winny.
  Może nie mam racji !!!

 5. Jeżeli mowa o uchwalaniu budżetu i programie naprawczym Gminy to jak się to ma do Szkół w Sobolowie gdzie zatrudnia się 2 osoby na czas nieokreślony pod dyktando 2 panów, nie zgodnie z Kodeksem Pracy i Kartą Nauczyciela a obsłudze Szkół się daje podwyżki. Dlaczego, dlatego że to jest Sobolów. Może ktoś to wyjaśni.

 6. do WW jacy dawni wójtowie pan Wiśniewski odszedł i więcej się nie mieszał pan Roj to samo tylko pan Kulig nie może się pogodzić że mieszkańcy mu powiedzieli dość i dalej pod płaszczykiem pana Śliwy próbuje jeszcze tą gminę dalej pogrążyć dlatego może i dobrze że RIO ustali budżet jaki uważa za naprawczy

  • Skończcie już pie…. z tym Kuligiem i nie zasłaniajcie tym panem ostatnich 4 lat kompletnej nieudolności władzy i obecnej niekompetencji oraz celowej grze politycznej obecnej 9tki.

 7. Ja jestem ciekawa za co dietę bierze radny Stokłosa, który przez ani jedna sesję nie odezwał się słowem, nie zgłosił zadnej interpelacji. NIC. Rada do natychmiastowego odwołania. To co robią to istna niekompetencja i brak podstawowej wiedzy na temat administracji samorządowej.. sami nie rozumieją po co są radnymi, nie rozróżniania podstawowych pojęć. Aż szkoda ogladac retransmisje z sesji, zeby sie nie załamywać jeszcze bardziej..

 8. A ja myślę że to będzie dobrze że RIO uchwali budżet i niech sprawdzi dobrze wynagrodzenia w Gminie i ostatnie i styczniowe podwyżki/Czy rzeczywiście chodziło o podniesienie płacy minimalnej w okresie trwania planu naprawczego/. Czy jest w Gminie jakiś regulamin wynagradzania, czy odbywa się to po uważaniu czy obiecaniu coś komuś przez kogoś. A może zadośćuczynienie za stres.

 9. Aż żal czytać te komentarze..zamiast zakasac rękawy do współpracy, gdzie każde doświadczenie może wpływać na rozwój gminy i mieszkańców, tylko kłody i kłody. Mamy nawet w tej materii wyspecjalizowana grupę radnych, gdzie ich zaściankowosc jest nie do przyjecia. Jeżeli dawni wójtowie czują potrzebę niesienia pomocy w celu podniesienia z zapaści gminę to dlaczego drzwi obecnego wójta mają być dla nich zamknięte. Każda komórka miejska i miejska w ostatnich latach miała problemy z płynnością finansową. Wielu uzyskało dochody dzięki strefom ekonomicznym, projektom unijnym, autorskim projektom innowacyjnym, stawialo na rozwoj eko-biznesu. Sukces nie jedno ma imię. Współpraca i jeszcze raz współpraca.

 10. Radni czytają uchwały na parę stron i jąkają się jak pewien radny rolnik, tak naprawdę nie wiedząc o co chodzi w uchwale.Rozumiem ze w niektórych miejscowościach wybrani byli tylko dlatego ze nikt sensowny z kompetencjami się nie zgłosił.Może ktoś się czuć obrażony,ale nie moim zamysłem jest kogoś obśmiać tylko chce zwrócić uwagę na fakt, że jak ktoś nie czuję się (nie rozumie) o co w tym wszystkim chodzi i jak to działa to nie powinien starać się o mandat zaufania od wyborców. Niestety taka jest prawda. Gmina jest w takiej sytuacji z której wyciągnąć ją mogą tylko ludzie myślący bardziej kreatywnie z konkretnym pomysłem i zaangażowaniem a nie poddatni na wpływy. Dobry radny to taki który ma jakiś pomysł i angażuje się, a nie taki co przychodzi na sesje nic się nie odzywa i ziewa a poza budynkiem się wymądrza i opowiada herezje.

 11. Obecny wójt „tak myślę” chce żyć ze wszystkimi w zgodzie, ale to błąd!!! i to wielki Panie Wójcie. Jak chcesz coś zrobić musisz mieć „Twarde Serce i Miękką dupę”. Obecni radni, poza może P. Pietrasiem, Długoszem i może Bukowskim to w większości pokłosie populizmu obecnej partii, ale i w tym jest pewne światełko w tunelu, TO SOBOLÓW JEST czy chcecie czy nie AWANGARDĄ naszej gminy!!!

 12. A właśnie czy Marcin paszkot został obciążony kosztami zastępstwa procesowego skoro zatrudnili
  aż trzech prawników to niech teraz paszkot za to zapłaci panie wójcie i ile to kosztowało czy redaktor dostał taką odpowiedź?

 13. Andrzej Śliwa w Gazecie Krakowskiej o samodzielnym rządzeniu?
  wszak niedawno była opisywana sytuacja jak to często i jak długo przesiaduje u niego w gabinecie były wójt Kulig co na kawę przychodzi w godzinach pracy? . Coraz więcej ludzi opowiada jaką chorągiewką jest wójt każdemu Przyznaję rację I dostosowuje się do wszelkich poglądów rozmówcy tak jakby sam nie miał własnego zdania na żaden temat i faktycznie realizował czyjeś poglądy? .

 14. klasyczna manipulacja panie manys
  zadaje pan z tezą Kto po ostatniej kompromitacji Rady Gminy powinien złożyć mandat radnego?
  – pytanie mogło by brzmiec czy radni się skompromitowali ?
  typowe…

  • Wywołałeś mnie po nazwisku więc odpowiadam: Szczerze? Tak, kompromitacja jest pełna! I naprawdę nie trzeba tu dorabiać żadnej teorii manipulacji. Myślę, że też to czujesz…
   Żenujące odczucia związane z oglądaniem tej sesji zostawię na boku. Nie da się ukryć – jeśli rada nie jest w stanie zaproponować swojego budżetu, cała natychmiast powinna podać się do dymisji!
   Moim zdaniem radny Grzyb powinien natomiast zamilknąć! Jeśli nie jest w stanie zrozumieć uchwał, nad którymi głosuje – natychmiast powinien zrezygnować, bo kompromituje radę! Dla dobra Mieszkańców!
   Zgadzam się tu całkowicie z Mieszkańcami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.