Brukselska masakra, czyli jak Łapanów nie korzysta z europejskiej szansy

Fot. Pixabay.com
2.1
(7)

U rekordzisty – ponad 300 tys. zł na mieszkańca. Na drugim końcu zaledwie 19 zł. Pieniądze z Brukseli płyną do Polski coraz szerszym strumieniem. Ile trafia do Łapanowa?

Brukselska masakra, czyli jak Łapanów nie korzysta z europejskiej szansy – tak to trzeba określić. Łapanów praktycznie w ogóle nie korzysta z pieniędzy z Brukseli.

Główny Urząd Statystyczny opublikował właśnie dane na temat wykorzystania pieniędzy z Brukseli we wszystkich 2478 gminach w Polsce. Okazuje się, że realizowane na koniec zeszłego roku projekty unijne warte były na koniec zeszłego roku w sumie 380 mld zł.

Na głowę mieszkańca wychodzi średnio ok. 10 tys. zł.

A jak to jest w Łapanowie?

Rekordzista, Gmina Krotoszyce (woj. dolnośląskie) w przeliczeniu na jednego mieszkańca pozyskuje z Unii aż… 300 tys. zł.

Na drugim końcu jest Gmina Zabrodzie (Mazowsze). Tam na mieszkańca przypada zaledwie 19 zł z funduszy unijnych.

W wykorzystaniu środków z Brukseli Gmina Łapanów jest niestety bliżej szarego końca. Dużo poniżej średniej!

Jak wynika z danych GUS, na głowę mieszkańca gminy w Łapanowie przypada zaledwie

867 zł.

To masakra! Przy czym trzeba pamiętać, że dotyczy to wszystkich projektów realizowanych na terenie danej gminy, nie tylko tych realizowanych przez samą gminę. Podane liczby nie odnoszą się też do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW), czyli najkrócej – dopłat rolnych.

Jeśli wziąć pod uwagę, że w Polsce na głowę mieszkańca przypada średnio 10 tys. zł z Brukseli, Łapanów jest na szarym końcu. Mieszkańcy gminy mają z Unii 10 razy mniej, niż statystyczny Polak!

Więcej informacji na ten temat znajdziecie TUTAJ. A dane dotyczące wszystkich gmin – TUTAJ.

Jak oceniasz wpis?

Kliknij!

Ocena: 2.1 / 5. Głosy: 7

Oceń jako pierwszy!
1 Comment

  1. To nie jest tak ze dają bez niczego bo podstawa to WKŁAD WŁASNY który musi Gmina czy inna instytucja wyłożyć i tu zaczynają się schody bo dzięki czemu Gmina Łapanów się tak zadłużyła ??? Czyż nie dzięki temu wkładowi własnemu ??? Więc to nie jest tak różowo i kolorowo. Zadłużanie się to nie jest dobry sposób na rozwój bo prędzej czy później trzeba to spłacić a wtedy mogą zacząć się problemy. W Gminie Łapanów ile jest Ubojni ??? Ile wytwarzają ścieków ??? Przypilnowac tego i ustalić odpowiednią cenę a będzie kasa na wkład własny !!!

Komentowanie jest wyłączone.