Łapanów rezygnuje z wody i nie chce 16 mln zł?

Fof. pixabay.com

Gmina Łapanów wycofuje się rakiem z inwestycji, jaką miała realizować z gminami Jodłownik i Raciechowice. Ich włodarze nie kryją oburzenia. Ale nie to jest w tym wszystkim najgorsze…

Najgorsze, że Łapanów pozbawia się właśnie szans na alternatywne ujęcie wody oraz dofinansowanie do budowy kanalizacji oraz oczyszczalni ścieków. A wszystko chwilę po tym, jak skażenie jedynego ujęcia doprowadziło w gminie do największego w ostatnich latach kryzysu. Mało tego – gmina pozbawia się właśnie podarunku od UE w postaci ok. 16 mln zł na budowę drugiego ujęcia (to połowa rocznego budżetu gminy). Wójt nie chce rozmawiać z włodarzami sąsiednich gmin, Przewodnicząca Rady, magister Celina Jacewicz nie odpowiada, a radni nie reagują…

Żeby zrozumieć tę historię trzeba się cofnąć o kilka lat. Gmina Łapanów, wówczas jeszcze pod inną władzą, podpisuje z gminami Jodłownik i Raciechowice umowę o utworzeniu aglomeracji gminnej. A wszystko po to, by razem móc się starać o unijne dofinansowanie do budowy alternatywnego ujęcia wody. Co ważne, Unia dokłada do tego interesu 85 proc. kosztów inwestycji! Gminy muszą więc wyłożyć tylko 15 proc. Na długo zapada cisza, ale to nie znaczy, że w sprawie nic się nie dzieje. Prace nad opracowaniem planu inwestycji i nad wnioskiem o dofinansowanie trwają…

– Teraz przychodzi ten moment, że trzeba wreszcie złożyć aplikację – mówi Paweł Stawarz, wójt Gminy Jodłownik. Nie ukrywa przy tym oburzenia na obecne władze Łapanowa. – Palcem nie kiwnęli.

Narzeka, że nie dość, że Łapanów dostał „gotowca”, to jeszcze się wypiął i marudzi.

– Dla mnie to niezrozumiałe! – podsumowuje Stawarz.
26 Comments

 1. A ten pan Stawarz z Jodłownika to ile ma środków na współprzecięwzięcie z udziałem Raciechowic i Łapanowa<? . Wnioskując z informacji ile nieruchomości zastawił w pra-bankach to On jest "Golec", więc co on chce od Łapanowa, czy ktoś ty komuś nie jest bardziej potrzebny ??

 2. Do zdzisiu sfrustrowana to była pani Celina obgadując i wyśmiewając swoich uczniów,faktycznie wzór pedagoga.

 3. Andrzej S.-masz rację,że nie ma szans na pobieranie wód powierzchniowych powyżej Łapanowa.Można próbować w okolicach ujęcia Chrostowa-kopiąc studnie drenażowe.Takie mają w Gdowie,w Łąkcie Górnej,w Tarnowie itp,już w latach 70 tych nie zrobili tego i dobrze.Dobrze też się stało,że na przełomie wieków było dwóch opozycyjnych Wójtów Pan Ś.i W.Potrafili zmodernizować i rozbudować ujęcie w Chrostowej/dużo kosztowało/ i był to 1-szy etap z trzech.Nowy Wójt nie potrafił przez kilkanaście lat zadbać o dalszy rozwój ujęcia.No i znów nastąpiła zmiana Wójta i dobrze bo wreszcie coś ruszyło dla poprawy jakości wody-nie tylko cena.Miejmy nadzieję,że na lampach się nie skończy i wezmą się do rzetelnej roboty\nie Wójt/.Powinni też zamontować system informujący o skażeniu biologicznym,który to nie pozwoliłby wpompować bakterii do pierwszego zbiornika i dalej do odbiorców.

 4. Wydaje mi się ,że nie do końca jest istotne kto jak się podpisze… i tu nie skończę myśli. Ważne co kto myśli i to powinno być istotne. Po co komuś czyjeś ,,dane”. Po co ? Tego chyba nie trzeba tłumaczyć. Pozdrawiam AQQ, Sławka, Pawła itd. Trzymajcie się!

 5. Ps; Zarzuca PAN mieszkańcom Tchórzostwo. A jak nazwać Panskom bezczynności czy to jest Odwaga??? Zaniechanie podejmowania trudnych decyzji demoralizuje podwładnych!

 6. Panie Robercie dzięki niektórym ANONIMOM ma PAN szanse dowiedzieć się co się naprawdę dzieje i co myślą Panscy wyborcy.Proszę tego nie ignorować i nie lekcewazyc mieszkańców. Otoczył się Pan dobrze opłacanym urzędnikami czy jednak dając pddwyrzki zdobył PAN unich szacunek czy Rechot ??? Wszak moim zdaniem ktos robi z Pana Kozła ofiarnego. Z wyrazami szacunku Pań ski wyborca.

 7. Czytając artykuł kolejny raz widzę jak można manipulować informacjami, aby tylko uzyskać większą poczytność bez względu na to czy podane liczby i fakty są prawdziwe czy też nie – i tu zakończę myśl … Jeszcze raz proszę o podpisanie się, a nie chowanie za AQQ, Paweł , Sławek itp. Miej odwagę – pisanie anonimowo to wielkie tchórzostwo moim zdaniem. Pan redaktor otrzyma w dniu dzisiejszym odpowiedzi na zadane pytania w tym temacie, oraz jutro artykuł również w tym temacie. Pozdrawiam wszystkich.

  • Dopiero dzisiaj jak o tym już wszyscy gadają od miesiąca ponad. Wiemy Gmina nie ma pieniędzy, takiemu włodarzowi to ja dziękuje, trzeba myśleć perspektywicznie a nie tylko klepać biedę. Teraz widzę że jak by Kulig to włapanowie nic by nie było bo skąd miał by być pieniadze.

  • Panie Robercie, skoro pisze Pan o manipulowaniu informacjami, to może warto było poinformować mieszkańców o powodach wycofania się z projektu przed faktem ? Przed zapytaniem Redaktora ? Można to było np. Zamieścić na stronie Gminy, lub w inny zwyczajowo przyjęty sposób ? Może warto przemyśleć taki sposób na przyszłość ?

  • Wymaga pan podpisu osób ,które krytykują,wytykają błedy natomiast ci co piszą po pańskiej myśli to ok ,oni mogą anonimowo-pewnie koledzy z rady!

 8. Już wkrótce się dowiecie że wycofanie się z tego projektu było jedyną słuszną decyzją. Unia nigdy nie dołoży ani złotówki do tak nieudolnego projektu, ale lepiej pisać bzdury i wieszać psy na ludziach nie mając zielonego pojęcia jakim bublem był ten projekt.

  • Dowody i konkrety proszę czemu to niby taki bubel . A może to po prostu taka złośliwość że nie będziemy robić bo to pomysł poprzednika był i może trzeba by było o tym wspomnieć ?

  • Skoro ten projekt jest czy był nieudolny, to może warto zapoznać mieszkańców i wyborców dlaczego ? Może warto również podać jakąś alternatywę ? Bo życie przez prawie miesiąc bez bieżącej wody, to może było normą z początkiem XX w., A teraz przypominam, jeśli Ktoś zapomniał, mamy XXI w. I chyba w tzw. cywilizowanym świecie nikt sobie tego nie potrafi nawet wyobrazić. A o ile mnie pamięć nie myli to zapewnienie bieżącej wody nalezy do OBOWIAZKOW Gminy. Jeśli Gmina wymaga od swoich mieszkańców wypełniania obowiazków, np. Płacenia podatków, to niech Gmina realizuje również swoje obowiązki.

 9. wszyscy wiedza ze w czasie upałów ujecie wody w dobczycach wydala tak jak nasza oczyszczlnia, jeszcze jak sie podepnie wiecej gmin to juz na pewno bedziemy na ich wode mogli liczyć. woda z dobczyc to moze i dobry pomysł ale cyż nie mamy w naszej gminie miejsc w których moglibysmy zbudować własne ujecie wody, mamy duzo potoków i strumyków na które nie sa az tak bardzo jeszcze zanieczyszczone. słyszałem ze w tarnawie jest dobre miejsce??
  bo spółki to lubia tylko sójki.
  a jezeli inwestycja ma kosztować 100 mln to trzeba na łapówki oddać 10 procent to duza jest suma, temu niektórzy naciskaja zeby taka inwestycja powstała. gdzie duze pieniadze tam duze przekręty

  • Głupoty piszesz woda z Dobczyc pod względem jakości wody jest na trzecim miejscu w świecie , woda jest zapewniona pod względem jakości jak i ilości no ale jeśli twierdzisz że Łapanów stać na własną stację uzdatniania i macie takie super czyste potoki to gratuluję zwłaszcza widząc zaawansowanie w kanalizacji ha ha ha . Czy ty wiesz ile kosztuje oczyszczalnia ścieków a gdzie kanalizacja no i woda te trzy rzeczy zapewnione przez tą umowę .

  • Piotrek ” czyż nie mamy w naszej gminie miejsc w których moglibyśmy zbudować własne ujecie wody”

   Teoretycznie może i mamy, ale to nierealne, koszty budowy zbiornika zaporowego, zgody, pozwolenia (wodne, oddziaływania środowiskowego, różnej maści pseudo ekolodzy itp. itd). Nikt nie wyda zgody na ujęcie wody „u góry” i spuszczania szamba „u dołu” gminy. Niestety, ale ostatni przykład zatrucia wody obrazuje jacy jesteśmy i jak dbamy o nas i naszych bliskich. A co byłoby gdyby pobór był w okolicach Tarnawy a spust ścieków w okolicach Chrostowej???

   Scenariusz z podłączeniem się do wodociągu „dobczyckiego” powinien być poważnie rozpatrzony, lub może coś od drugiej strony, tam też są pewne możliwości.

   • pewnie i masz racje ale zauwaz ze nasze ujecie wody w chrostowej nie dosc ze z naszej gminy pompuje scieki to jeszcze ze trzciany i o ile sie nie myle to od strony zegartowic czy raciechowic tez. wiec nie tylko my zanieczyczszamy sobie wode ale inni tez nam puszczaja scieki , które nie oni ale my pijemy

 10. Wstyd za Pana wójta i przewodniczącą rady może lepiej żeby dalej uczyli wuefu w szkole tak jak do tej pory ale oczywiście tam jest mniejsze […]

  • Do Sławka wstyd to ty człowieku miej pisząc bzdury. Poprzedni wójt był po czym ? I nikomu to jakoś nie przeszkadzało. A czy wykształcenie wyższe to wstyd może w twoich oczach, każdy mierzy swoją miarą. Wykształcenie nie ma tu nic do tego wójta wybrali ludzie człowieka a nie wykształcenie. Pozdrawiam pewnie sfrustrowanego byłego ucznia …..pewnie lubiącego wf .A życie to jeszcze przed nimi !

 11. Całe życie pan wójt i pani przewodnicząca radny uczyli wuefu w szkole a teraz się za rządzenie wzięli niech sami tę wodę piją a nie trują innych i marnują pieniądze

 12. Tragedia,taka ignorancja…….. a jak żyć bez wody?Szkoda że włodarze nic sobie z tego nie robą i niszczą ogrom pracy ,starań poprzednikow i sąsiednich gmin……..Brak słow!

 13. Niestety, ale tak nieudolnego, zapatrzonego tylko w siebie włodarza nie mieliśmy i oby to była pierwsza i ostatnia kadencja. Na domiar złego rada zachowuje się jeszcze gorzej, bo to jej decyzje wójt ma realizować, a takowych brak. A mieszkańcy co na to!!!. Ano nic, patrzą, słuchają, pozwalają, a taczki rdzewieją.

Komentowanie jest wyłączone.