A więc referendum i odwołanie rady?

Fot. FB @gminalapanow
3,5
(14)

Czy w Łapanowie rzeczywiście dojdzie do referendum w sprawie odwołania rady?

– Rzeczywiście, wśród społeczeństwa da się słyszeć głosy w sprawie przeprowadzenia referendum… – mówi Andrzej Śliwa w rozmowie z „Gazetą Krakowską”. Wójt odpowiada w ten sposób na pytanie czy w gminie naprawdę szykuje się inicjatywa referendalna w sprawie odwołania rady gminy przez mieszkańców. Cały wywiad możesz przeczytać TUTAJ.

Czym radni narazili się tak mocno mieszkańcom, że zaczynają oni rozważać referendum?

Powód to niedawna decyzja rady o tym, by nie uchwalać budżetu na ten rok. Tym samym jego opracowanie radni kolejny rok z rzędu oddali w ręce Regionalnej Izby Obrachunkowej. Wszystko to zaś odbyło się bez żadnej dyskusji. Pisaliśmy o tym TUTAJ. Ze strony mieszkańców decyzja radnych spotkała się z oburzeniem.

– Obserwuję to, co tu się dzieje od 30 lat i czegoś takiego jeszcze nie widziałem. Nie mogę tego pojąć i mnie to dziwi – komentował na sesji jeden z sołtysów. – Z podobną rzeczą się jeszcze nie spotkałem. Rada nie podejmuje zadania, które jest jej priorytetem. To jest jakiś kabaret! Po co w tym układzie jest rada?

Najwyraźniej jest to nie tylko jego zdanie.

– Nie da się ukryć, że mieszkańcy byli mocno zaskoczeni decyzją rady – przyznaje Śliwa w rozmowie z gazetą.

Czy referendum rzeczywiście dojdzie do skutku? Nie jest to wcale takie proste. Mieszkańcy, którzy chcą odwołania rady najpierw musieliby zebrać podpisy co najmniej 10 proc. uprawnionych do głosowania. Jest to co najmniej

635 podpisów.

Dopiero wtedy referendum w ogóle może się odbyć. Na tym jednak nie koniec. Aby było ono ważne muszą w nim wziąć udział co najmniej 3/5 tych, którzy wzięli udział w wyborach odwoływanej rady. A więc w Łapanowie jest to co najmniej

2205 osób.

Dopiero jeśli te warunki zostaną spełnione i jeśli w tak przeprowadzonym referendum większość opowie się ZA odwołaniem radnych, rada zostanie odwołana.

Kadencja nowej rady trwa wtedy do czasu najbliższych wyborów samorządowych, a więc do 2023 roku.

Jak oceniasz wpis?

Kliknij!

Ocena: 3,5 / 5. Głosy: 14

Oceń jako pierwszy!
8 Comments

  1. Panie Redaktorze niech Pan pomoże w przeprowadzeniu referendum. Na pewno dużo Pan zyska w oczach mieszkańców. Musi się ktoś tym zająć.

  2. Panie lub Pani Mieszkaniec, mądre słowa nie pamiętam takiej Rady, która tak perfidnie robi Wójtowi a tym samym ludziom na złość. Była szansa dla sportowców przynajmniej dać połowę kasy ci ludzie w roku 2019 robili wszystko aby utrzymać Kluby. Wiceprzewodniczący Rady Pan Paweł jest w Naszym Klubie Wiceprezesem i co Pan zrobił Panie Pawle. Cała rada do wymiany 15 radnych jest do d..y. Referendum.

  3. Analizując sytuację gminy w poprzedniej i obecnej kadencji nie da się ukryć, że obecny wójt jest osobą kompetentną, z dużą wiedzą merytoryczną, w porównaniu do poprzednika jest to przepaść, można nie lubić osoby czy nazwiska ale fakty mówią same za siebie. Tak naprawdę do tej rady jest za grzeczny, gdyż wójt z taką wiedzą powinien ich publicznie przed kamerami, na sesjach angażować do dyskusji na temat pomysłów wyprowadzenia gminy z kryzysu niech się każdy z nich wypowie co ma na ten temat do powiedzenia a nie tylko bicie piany i nie bo nie, udzieliło się im od poprzedniego wójta, a przykładem jest odpuszczony budżet. Wtedy mieszkańcy mieliby pogląd i dowód na to kogo wybrali. Pewnie (aktywiści) radni będą teraz płakać, że nie ma budżetu na sport, jak Was kolektyw nakręcił to RIO niestety nie patyczkowało się z lekkomyślnością większości rady i nie będziecie w tym roku mieć kasy na sport i to jest Wyłącznie Wasza wina, przekombinowaliście, teraz tłumaczcie przed sportowcami i klubami. W takiej sytuacji zasadne jest jak najszybciej odwołać niekompetentną radę, a w referendum zaangażować mieszkańców tak, żeby ich pożegnać i to raz na zawsze, koniec głupoty i wymądrzania Wysokiej (9), która tak nisko upadła, bo na czas nie zeszła na ziemię, a instruował ich publicznie jeden z odważniejszych sołtysów i nie skorzystali ze sposobności. Piszesz odwołać wójta, pewnie wolałbyś komisarza albo powrotu poprzednika, który program naprawczy i RIO miał w głębokim poważaniu i nie miał pomysłu na wyjście z kryzysu, tak jak wspaniała (9), która wszystko robi, żeby przeszkodzić i działa na szkodę gminy. Jakby był wprowadzony program wójta to nie płacilibyśmy za ścieki, wodę czy śmieci tak wysokich stawek, ale dla wysokiej (9) wszystko co zaproponuje Śliwa jest be, to oni są najmądrzejsi i nieomylni, za takie wrogie działanie na szkodę gminy powinna być wprowadzona kara chłosty i to od każdego mieszkańca, najlepiej po każdej sesji, bo inne metody jak widać nie działa. Najlepszym rozwiązaniem będzie referendum i pogonienie najstarszego towarzystwa raz na zawsze a wybrać nowych, którym nie będą obojętne losy gminy i mieszkańców, i nie będą się kierowali własnym ego. Czytając twój komentarz zastanawiam się czy Ty jesteś czorny czy bioły.

  4. Przecież wystarczyło się cofnąć pamięcią kilka kadencji wstecz, gdy obecny Wójt debiutował, a rządził Przewodniczący Rady.

  5. Witam myśle ze trzeba odwołać Pana pseudo Wójta w pierwszej kolejności bo niestety tak się stało ze on jest tylko podstawiony a rządzi stara załoga .

Komentowanie jest wyłączone.