A pieniądze z kuchni w przedszkolu poszły na… parking

Na co wójt wydał pieniądze zaoszczędzone dzięki likwidacji kuchni w łapanowskim przedszkolu? Na pewno nie na obiecany nowy plac zabaw. Tego ciągle nie ma…

– Gdzie się podziały te pieniądze? – dopytują rodzice.

Oszczędności na kuchni nie były małe. Szacowano je na ok. 90 tys. zł rocznie. Na skutek ostrych protestów rodziców Robert Roj został zmuszony przed reorganizacją kuchni do obietnicy, że wygospodarowane dzięki temu fundusze zostaną w przedszkolu. Czy zostały?

– Najstarsze huśtawki pamiętają chyba jak bawił się na nich mały wójt – mówi jedna z matek. – A obiecywał wyraźnie, że będzie nowy plac zabaw.

Na co więc poszły pieniądze z kuchni?

Z informacji, jakie uzyskaliśmy od wójta wynika, że w 2017 roku, a więc dopiero rok po likwidacji kuchni dokonano analizy potrzeb i wniosków dotyczących przedszkola. Niestety, plac zabaw przegrał z innymi potrzebami.

Ze względu na zwiększającą się liczbę dzieci za priorytet uznano otwarcie czwartego oddziału. I tak pieniądze poszły najpierw na remont i przygotowanie sali, a następnie jej wyposażenie.

Czwarty oddział ruszył od września zeszłego roku.  Liczba dzieci zwiększyła się dzięki temu z 75 do 95. To jednak spowodowało koniecznośc zatrudnienia nowego nauczyciela. Wójt zaznacza, że dla dzieci trzeba też było kupić nowe naczynia (sit, stołowe i kuchenne – jakie kuchenne skoro kuchnia została zlikwidowana), pomoce dydaktyczne. A wiadomo, więcej dzieci generuje też większe koszty takie jak ogrzewanie, prąd, woda czy środki czystości. I teraz najlepsze.

„W celu zapewnienia większego bezpieczeństwa dzieciom i rodzicom zmodernizowano i poszerzono parking przy przedszkolu” – pisze wójt w informacji.

Jednym słowem: plac zabaw przegrał z remontem parkingu. To oczywiście nawet logiczne. Bo jak wiadomo parking jest przecież dla dzieci ważniejszy od placu zabaw – dzieci spędzają tam więcej czasu, niż na huśtawkach. A te, choć zapewne jeszcze z PRL-u, nie są niebezpieczne.

Tym samym Robert Roj uznaje jednak sprawę za załatwioną – pieniądze się co prawda jakoś tak rozeszły, ale zostały w przedszkolu i kwita.

Kuchnia w łapanowskim przedszkolu nie działa od września 2016 roku. Pomysł, by ją zlikwidować dwa lata temu wzbudził ostre prostesty rodziców. Władzom gminy się to bardzo nie spodobało. Do tego stopnia, że jak wynika z naszych informacji, najaktywniejsi spotkali się nawet z szykanami i nieprzyjemnościami ze strony samorządu. Z powodu oszczędności kucharki zostały jednak ostatecznie przeniesione decyzja wójta do szkoły i to stamtąd są dowożone posiłki.
28 Comments

 1. Dzieci przedszkolne bardzo ucierpiały na likwidacji kuchni, menu jest niedostosowane do ich wieku. Prawie codziennie na drugie danie ziemniaki z masłem…

 2. Nie przesadzajcie z Kuliga wiekiem, do 80 lat jak ktoś tam napisał brakuje mu jeszcze 2. Co zaś się tyczy przedszkola to niewątpliwie jest to świństwo ze strony włodarza Roja, kolejnej grupie ludzi (wyborców) obiecał i nie dotrzymał słowa. Dobrze to ludziom przypominać , bo wybory tuż, tuż. Myślę, że powinniśmy przypomnieć sobie i zanucić słowa piosenki:” Tak niedawno żeśmy się spotkali a już pożegnania nadszedł czas …). Pozdrawiam zdrowo myślących.

 3. Był świetny Wójt Jan Kulig zasłużony dla Łapanow bez 2 zdań… miał energię i pomysł na gminę, a zmanipulowani malutczccy ludzie wybrali 0 Tylko dlatego że Kulig był po 80tce i był zbyt długo u władzy…chore!!!!!!!! Macie teraz swojego Rojusia i włącznie o to 0. W Gdowie podobnie świetny Wójt, ale już za długo więc się ludziom w dupskach z zazdrości przewraca… Łapanów musi upaść tak samo jak PiS i może wtedy Ci przewrotowcy się ocudzą

  • Ale to bardzo proste jest mianowicie ,Jasiu zaśiedziawszy się utworzył zdemoralizowane dobrze opłacane rodzinno towarzyskie państwo urzędnicze .Ludziska mieli dość pojawił się Robcio innego nie było więc jego wybrali.Jednak Robcio zamiast zmian wazeliniarzem się stał oczekiwania zawiódł gminę do bankructwa prowadzi więc następnego wybierzemy.

 4. Dzień dobry .Czy pralnia prowadzona przez radnego konserwatora w szkole to tylko dla sportowców bo jeśli nie tylko to moglibyśmy też nawiązać współpracę to przez sekretariat czy inaczej się kontaktować ?.

 5. Mała refleksja.
  Ważne Panie Karolu jest to, że gmina Łapanów to nie tylko Łapanów. Przypominam o tym bo dużo się mówi tutaj w kontekście samego Łapanowa. Przedszkole, kuchnia, zalew, rynek i parasole, internet przy Sparze itp. Prześledziłem też Pańskie wspominki o innych miejscowościach naszej gminy i niestety tam trochę mało o rozwoju trochę więcej o redukcjach :). Rozumiem rozsądne gospodarowanie finansami ale tam gdzie trzeba oszczędzamy wszyscy a tam gdzie mamy możliwości rozwoju i realnej korzyści korzystamy wszyscy. Wiem, że bliski Pana sercu jest Łapanów, proszę jednak pamiętać, że podległe miejscowości to nie tylko kule u nogi ale także bogactwo tej gminy i kulturowe i turystyczne i sportowe także gospodarcze. Podatki płacimy wszyscy. To nie jest głos przeciwko Pana kandydaturze a jedynie mała korekta odnosząca się do Pańskiej aktywności. Niech Pan zapamięta – wszyscy jedziemy na tym samym wózku.

  • Wiem 😉 i dzięki za uwagę. Bardzo cenna! Dlatego kolejne spotkania będą nie tylko „pod Dębem”, ale też w przysiółkach. Bo to tam jest życie i to, co jest w tej gminie najcenniejsze!
   Teraz to trochę od Was zależy czy uda nam się znaleźć najbardziej optymalny model rozwoju gminy – ja tego nie wymyślę sam! Dlatego zapraszam do współpracy: karol.manys@gmail.com – pisz śmiało!
   Pozdrowienia 😉

    • Ale ja chcę też posłuchać przysiółków. I to mogę obiecać – i dla Łapanowa, i dla wszystkich miejscowości, i dla przysiółków, i nawet domów drzwi u mnie będą ZAWSZE otwarte. To jest mój znak rozpoznawczy – otwarte drzwi!

     • Jeśli taka pozostanie Pańska postawa kiedy Pana wybierzemy to niewątpliwie będzie to duży atut nowego wójta. Chciałbym się o tym przekonać. Myślę że wówczas może Pan liczyć na to że otworzą się też ludzie i przełączą się też z takiego konformistycznego narzekania na dziłanie.

 6. Co Wójt nazywa modernizacją. Wycięcie jednego drzewa? A może siatkę bo nazwać tego ogrodzeniem nie można nazwać, oddzielający Zakłady Terapii Warsztatowej? Przecież to była ich inicjatywa, by rodzice przywożący nie wjeżdżali im na plac. Co to za bajki o modrenizacji parkingu dla przedszkola pociska Wójt?

 7. Oddział dla dzieci został utworzony gdyż wójt musiał dostosować się do podstawy prawnej:
  – Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.)
  http://www.doradcasamorzadu.pl/wydania-archiwalne/rok-2015/81-sas2-2015/1927-w%C3%B3jt-ma-obowi%C4%85zek-wskaza%C4%87-przedszkole,-kt%C3%B3re-mo%C5%BCe-przyj%C4%85%C4%87-dziecko.html

  Parking betonowy to faktycznie idealne miejsce dla rozwoju i zabawy dzieci. To jest kpina nad kpinami. To miało miejsce roku szkolnym 2016/ 2017. Teraz czas na rozliczenia za rok przedszkolny 2017/2018. Jakie korzyści z obiecanego pakietu za likwidację kuchni przedszkolnej doczekają się dzieci??

 8. Żenada i tyle Pani […] jest po zawodówce i pracuje w przedszkolu jako pomoc do maluszków a dlaczego bo mąż tej Pani pracuje w gminie!!!!Mamy nagrania z zebrań z Wójtem i co obiecywał nowy plac zabaw ale Roj to człowiek bez honoru,kłamca i tyle szkoda słów niech ta władza już się zmieni !!!!!

 9. Proszę o wystąpienie do gminy z prośbą o udostępnienie dokumentów i faktur za modernizację parkingu, za otworzenie nowego oddziału. Kwoty śmiechu warte.

 10. Jakie to oszczędności skoro syn sekretarki wójta te obiady musi przywieźć
  samochodem gminnym zaś żona urzędnika z gminy została przyjęta po to by dzieciom obiadki rozdysponować. Po prostu zlikwidował świeżo wyremontowaną kuchnię przez Kuliga jemu na złość by okazać władzę z dziećmi łatwo szkoda .

 11. Słowa z ust wójta są nic nie warte to strasznie fałszywy jegomość któremu my mieszkańcy daliśmy władze (niestety)i przez ostatnie lata większość z nas tego żałuje!!! nie bójmy się mowić głośno nie bójmy się tych urzędasów jak daliśmy mu (im) władzę to niebawem będziemy mogli im tą władze odebrać zróbmy to!!! dla własnej godności,sumienia dla naszego kochanego Łapanowa !!! precz z Rojjem!!!

  • Bardzo słusznie! Ale po co od razu precz? Wybory to naturalny proces weryfikacji i tak na nie należy patrzeć. Jak rozumiem wójt Roj, nawet w przypadku przegranych wyborów, zostanie w Łapanowie. A to znaczy, że należy jakoś wykorzystać jego doświadczenia, bo jednak wójtem był i pewien zakres wiedzy zdobył. Podobnie zresztą jak Jan Kulig. Gdybym to ja miał zostać wójtem, na pewno zaproszę obu Panów do współpracy. Czy oni ją będą skłonni podjąć to inna sprawa, ale na pewno chciałbym, by przy wójcie powstała nieformalna grupa doradcza byłych wójtów. Sytuacja gminy jest na tyle poważna, że wszystkie ręce na pokład jeśli ma z tego jakoś wyjść. A nie da się ukryć, że to ci panowie do tej sytuacji doprowadzili. No więc niech teraz pomogą, przynajmniej głosem doradczym, posprzątać po sobie.
   BTW, proszę pamiętać, że jeśli w ogóle ma dojść do jakiejś zmiany (a ja uważam, że powinno, bo można więcej), kluczem są kandydaci na radnych. W tej chwili zbieramy tę ekipę. Jeśli masz ochotę dołączyć – zapraszam. Kontakt do mnie: karol.manys@gmail.com. Oczywiście na tym etapie wszystko pozostaje między nami, pozdrowienia 😉

   • Witam.Z Szacunku dla wyborców powinieneś zrezygnować z pomysł powołania byłych wójtów w szczególności Kuliga jako szara eminencja jest dla nas niedozaakceptowania nie możesz być marionetką lecz wójtem odcinającym się od dotychczasowych układów i powiązań. Jako ciało doradcze dostaniesz mądrzejszych Radnych i sołtysów za to właśnie im płacimy
    dotychczasowi są współodpowiedzialni Za sytuację finansową gminy. BO jaki to pożytek z radnego który nigdy się na sesji nie odzywa wszystko Wójtowi przegłosuję ale ośmiesza funkcję radnego prowadząc pralnie strojów sportowych na koszt szkoły o obowiązkach konserwatora zapomniawszy właśnie takie kwiatki i powiązania występują w szkole gminie czy przedszkolu i tych układów więcej nie chcemy. Pozdrawiam.

    • A, to jest niezwykle ważna i istotna uwaga! Naprawdę bardzo ważny i istotny głos – poważny argument „przeciw”! Do poważnego rozważenia. Bardzo dziękuję!
     Tak czy inaczej o jedno możesz być spokojna(y). Na pewno niczyją marionetką nie będę. Choćby dlatego, że choć z Łapanowem związany rodzinnie od pokoleń, nie mam tu żadnych interesów poza interesem Mieszkańców, ani nie jestem członkiem żadnej koterii i żadne znajomości czy związki towarzyskie nie wiążą mi rąk. Liczy się wyłącznie praca i kompetencje!
     Pozdrowienia i bardzo dziękuję 🙂

     • Ta deklaracja jest przełomem albowiem rozgłaszanją iż Kulig jako zbyt wiekiem posunięty znalazł młodego Manysa jako słupa.Więc odcinając się od wpływów i kumoterstwa zyskasz poparcie 50+.Pozdrawiam .Ps Robert poległ bo kumple i znajomki go przekręcali ale to wiesz.

     • Nie, Manys nie jest ani substytutem, ani pieskiem Kuliga. Nie jest też zamiennikiem i pieskiem Roja. Jest Manysem 😉
      Mam nadzieję, że będziesz mógł się przekonać, że to będzie zupełnie nowa jakość! Ale potrzebna jest również Twoja pomoc 😉
      Pozdrowienia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.