2/3 skontrolowanych kierujących nie zapina pasów

malopolska.policja.gov.pl

Akcja miała miejsce w czwartek 26 stycznia br. na terenie całego województwa. Były to kolejne cykliczne działania ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz eliminowanie negatywnych zachowań na drodze.

Policjanci zwracali szczególną uwagę na korzystanie podczas jazdy z pasów bezpieczeństwa przez kierujących i pasażerów oraz przewożenie dzieci w specjalnych fotelikach ochronnych.

Podczas całodziennych działań funkcjonariusze skontrolowali 2365 pojazdów, ujawnili 1648 wykroczeń niekorzystania podczas jazdy z pasów bezpieczeństwa, w tym 1513 przez kierujących, 124 przez pasażerów i 11 przypadków nieprawidłowego przewożenia dzieci.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami za jazdę bez zapiętych pasów, kierowca może otrzymać mandat w wysokości 100 złotych oraz 2 punkty. Kierowca odpowiada także za bezpieczeństwo przewożonych pasażerów. W związku z tym (niezależnie od odpowiedzialności każdego z pasażerów) może być również ukarany za przewożenie osób, które nie używają pasów bezpieczeństwa (mandat karny 100 zł i 4 punkty). Mandat w wysokości 150 złotych i 6 punktów otrzyma kierowca także w przypadku przewożenia dziecka poza fotelikiem lub innym urządzeniem ochronnym.

Zapięcie pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących pojazdem i przewożenie dzieci w fotelikach ochronnych w razie jakiegokolwiek zdarzenia drogowego uratują życie i zdrowie. W momencie zderzenia, przy prędkości zaledwie 50 km/h, masa ciała nie zapiętego pasem bezpieczeństwa wzrasta, aż 40 krotnie i w krytycznym momencie jego tzw. masa zderzeniowa osiąga wartość zbliżoną do 3 TON.

Jak oceniasz wpis?

Kliknij!

Ocena: / 5. Głosy: