10 rzeczy, które Rada Gminy mogła, a nie zrobiła w 2019 roku

Fot. FB @gminalapnow
4.2
(13)

Rok 2019 radni kończyli w całkiem niezłych nastrojach. Czy aby powinni?

Oto 10 spraw, które Rada Gminy mogła, a nie załatwiła w tym roku.

 1. Reorganizacja szkół – radni mieli w 2019 roku jedyną i niepowtarzalną okazję, by przynajmniej spróbować doprowadzić do ładu system, który na dłuższą metę i tak się nie utrzyma. Niestety, nie skorzystali z tej okazji. Powiedzieli twarde NIE! Przy czym nie zaproponowali nic konstruktywnego. Takie trochę „nie, bo nie”!
 2. Prywatyzacja Gminnego Zakładu Komunalnego – na dłuższą metę to nie do uniknięcia. Czym później, tym gorzej. Sprywatyzowany zakład (przy pełnej kontroli gminy) ma zupełnie inne możliwości, niż to samo przedsiębiorstwo gminne. A przy dobrym zarządzaniu GZK S.A. powinien przecież dawać zyski. Radni zdają sobie sprawę choćby z możliwości rozliczania podatku VAT? Czy nie mają o tym pojęcia?
 3. Ograniczenie podwyżek, które nękają Mieszkańców – ile płacicie za wodę, ścieki czy śmieci – sami najlepiej wiecie. Duuużo więcej! Czy można było tego całkiem uniknąć? Oczywiście że nie! Ale można było przynajmniej próbować minimalizować skutki. Ano można było! Nawet nie było takich prób… Gdzie radni?
 4. Zatrzymanie szaleństw z podwyżkami w GZK i Urzędzie Gminy – nikt nie lubi mało zarabiać. Jasne. Każdy lubi podwyżki. Ale jednak 1,8 tys. zł podwyżki dla pełniącego obowiązki kierownika GZK w czasie, gdy z powodu oszczędności wyłącza się światło to jednak lekka przesada! Co zrobili radni? Ano NIC!
 5. Zaproponowanie własnego, konstruktywnego planu wyjścia gminy z trudnej sytuacji finansowej – na początku roku było jedynie tępe NIE! Czysto polityczne. Ani jednej propozycji, kontrplanu, ani jednego projektu uchwały… Słabe to. Mega! Czyżby radni nie mieli nic do zaproponowania? Ale do polityki są piersi! Państwo radni gdzie? Diety?
 6. Rozliczanie wójta z realizacji programu wyborczego – w kampanii wyborczej Andrzej Śliwa obiecał gruszki na wierzbie. To jasne. Pociąg w Zagórzanach był! Brakło tylko lotniska i kosmodromu. No dobrze, nie idźmy tak daleko… Gdzie są radni, którzy zmuszają go do aplikacji choćby o grant w programie „Internet dla każdego”? I? Gdzie radni? Bo jeden taki już był co to w szczerym polu wybudował most znikąd donikąd za miliony zamiast go wyremontować! Nie jest już radnym!
 7. Zmuszenie wójta do aktywnego wdrożenia prorozwojowych rozwiązań – Łapanów może wyjść z problemów tylko i wyłącznie wykonując nie jeden, ale dwa kroki naprzód! Bieżące zarządzanie biedą nie ma sensu! Gdzie są radni, jeśli chodzi o propozycje dotyczące technologii #generationNEXT? Nie ma ich? O, jaka szkoda… A koleżankę obronili przed zwolnieniem…
 8. Rozwiązanie problemu szkoły muzycznej w Sobolowie – wszyscy wiemy, że „półśrodki” to niczym lizanie loda przez szybę… Jak długo jeszcze gmina na skraju bankructwa ma finansować zacną, ale jednak prywatną inicjatywę oraz parafię? Bo taka jest rzeczywistość. Gdzie są radni?
 9. Ukrócenie układów, które drążą gminę i poprawa komunikacji z Mieszkańcami – długo by o tym opowiadać… Każdy z Was ma pewnie swoje doświadczenia. Zapewne różne i niezbyt miłe. To nie jest tak, że Urząd Gminy jest zły. Nie! Pracuje tam wiele fantastycznych osób. Ale drąży go rak. A co się robi z rakiem? Ano wycina! Czyli gdzie są radni?
 10. Przeproszenie za poprzednie kadencje – no niestety, taka jest prawda! Dość przykra. Gminą rządzą ciągle ci sami ludzie. Niektórzy udają przy tym greka, że to nie oni, że nie wiedzieli, nie doczytali… Otóż wiedzieli! Prawda jest taka, że nie byłoby narzucanego przez RIO ostrego planu naprawczego, gdyby w porę zareagowali. Gdzie byli? Co zdecydowało? Polityka?

Wszystko co wyżej sprowadza się do jednego. Wiecie do czego? Do słowa:

WSPÓŁPRACA!

bo nie ma innego wyjścia…

I tego właśnie życzymy Gminie na 2020 😉 

Jak oceniasz wpis?

Kliknij!

Ocena: 4.2 / 5. Głosy: 13

Oceń jako pierwszy!
24 Comments

 1. A może w końcu napisze Pan o tym co gmina nie mogła zrobić a jednak zrobiła? p.s. czy mi się wydaje czy szkoła muzyczna utrzymuje się z subwencji budżetowych od państwa? I kiedy pan Manys ogłosi w końcu oficjalnie że cały ten portal służy kampanii wyborczej i budowaniu kapitału politycznego przez przyszłego ( chroń nas Boże) wójta Manysa? Rządzą ci sami ludzie bo wybrali ich mieszkańcy więc do kogo pretensje i narzekanie? Niech Pan zacznie krytykować mieszkańców gminy a nie ich przedstawicieli. Widziały gały co brały i czym to grozi.

  • Pomijając, że Twój komentarz ma tyle wspólnego z rzeczywistością, co ja z tybetańskimi mnichami, chciałbym Ci jednak zwrócić uwagę na taki drobiazg, że gmina ma chyba wójta i chyba nie toczy się żadna kampania wyborcza 😉 Czy coś przegapiłem? Ale jedna rzecz mnie rzeczywiście zafrapowała i bardzo zainteresowała. Zdradź proszę, jakież to są te rzeczy, których gmina nie mogła, a jednak zrobiła??? Bardzo to ciekawe 😉

   • A na przykład most w kamyku, powrót oświetlenia. Z tego co wiem to kampania toczy się tak na prawdę od wyborów do wyborów. Proszę przedstawić o ile to możliwe jakie koszty poniosła gmina w związku z budową mostu a jakie by poniosła w związku z remontem starego? Skoro jest pan pewny że remont byłby lepszy i tańszy to chyba ma pan na to konkretne wyliczenia i kosztorysy? Nazywanie mieszkańców kamyka mieszkańcami szczerego pola jest trochę nie na miejscu. Skąd pan wie że za 20 lat nie powstanie tam osiedle, blokowisko a most będzie służy tysiącowi ludzi?

    • Słucham? Co takiego? Powrót oświetlenia? To naturalnie żart? Znasz oczywiście ten dowcip jak to rabin każe Moszemu najpierw wprowadzić do hałaśliwego domu kozę, a potem ją wyprowadzić? No więc to jest dokładnie ta sama logika 😉 Toż to niczym komunizm, który najpierw generuje problemy, by następnie dzielnie je rozwiązywać. Weź przy tym może pod uwagę, że gdyby poprzednia rada w porę podjęła odpowiednie działania, żadnego wyłączania oświetlenia by nie było! Koszty remontu? Wg. orientacyjnego rozeznania – kilkaset tys. zł. Bliżej pół miliona, niż miliona.
     Proponuję, zróbmy tak: zapoznaj się najpierw z treścią petycji, jaką w sprawie mostu skierowałem w 2018 r. m.in. do władz gminy (znajdziesz ją tutaj: https://bip.malopolska.pl/uglapanow,a,1482217,petycja-w-sprawie-mostu-w-kamyku-nr-1.html i druga tutaj: https://bip.malopolska.pl/uglapanow,a,1482229,petycja-w-sprawie-mostu-w-kamyku-nr-2.html). A następnie wróćmy ewentualnie do tej dyskusji.
     Myślę, że po jej lekturze jaśniejsze będą intencje.
     Jeśli natomiast ktoś poczuł się dotknięty jakimiś sformułowaniami, bardzo mi przykro i serdecznie PRZEPRASZAM! Nie taka była intencja! Co nie zmienia faktu, że pisanie o „osiedlach”, które by miały powstać przy moście to brednia. Trzeba się zdecydować: albo polder zalewowy, albo osiedla. Póki co na polderach żadnych osiedli się nie buduje!
     Pozdrawiam 😉

     • Pewien fachowiec za remont lazienki „orientacyjnie” powiedział mi 5000 zł, na koniec okazało się, że kosztowało mnie to 8000 bo doszlo sporo roboty. Bez wyceny to pańska kwota to wróżenie z fusów. tyle zna się Pan na budownictwie co ja na fizyce kwantowej. Co do oświetlenia to świadczy to chyba o lepszym gospodarowaniu w gminie. A jeśli chodzi o doprowadzenie gminy do takiego stanu to wiemy czyja to zasluga. Proszę porozmawiać z ludzmi, którzy byli blisko gminy, żeby dowiedzieć się jak to naprawdę wyglądało. Dalej nie wiem jakie gmina poniosła koszty budowy tego mostu? Jeśli Pan wie to proszę o info. Nie wiem jaka jest różnica kosztów remontu starego rupiecia a budowy nowego?

     • Jeśli przeczytałeś petycje to wiesz, że nie uzyskasz tej informacji. Z tej prostej przyczyny, że nikt nigdy nie robił wyceny kosztów remontu. O przyczynach możemy dalej pogadać. Z mojego rozeznania wynika, że remont to góra 500 tys. zł. Jaki jest koszt nowego mostu? Ponad 8,2 mln zł! A więc ponad 16 razy więcej!
      8,2 mln zł to koszt ok. 40 małych mieszkań w dużym mieście!
      Janina z Kamyka wylicza w „Gazecie Krakowskiej” https://bochnia.naszemiasto.pl/potezny-most-w-kamyku-za-8-mln-zl-jest-juz-gotowy-i-sluzy/ar/c1-7501275?czy_podglad=t&hash_podglad=2cc1694ef923fc8538aec97f0fcc1f04, że brak mostu kosztował ją rocznie ok. 1,1 tys. zł. I słusznie! Bo to są tzw. koszty społeczne! Ją to tyle kosztowało!
      No to liczymy… Ile by musiała żyć Pani Janina, by ta inwestycja w ogóle się zwróciła? Prawie 7,5 tys. lat! Pani Janinie oczywiście tego nie życzę, bo 7,5 tys. lat życia to jednak przesada, ale nie idźmy tak daleko. Bo ostatecznie Kamyk to jednak nie sama Pani Janina. To ok. 100 domów! Kwotę dzielimy więc przez 100. I jak nic wychodzi prawie 75 lat! Wybacz, nie chce mi się już tego przeliczać na koszty remontu, ale możesz to zrobić sam.
      To nie znaczy, że mieszkańcy Kamyka mieli żyć bez mostu! Wręcz przeciwnie! Powinni mieć most! I to już dawno! Bo to ich bezpieczeństwo! Twierdzę jedynie, że to samo bezpieczeństwo mogło być wielokrotnie tańsze!

 2. Dobre podsumowanie, z małą dygresją i sprostowaniem, gdyż wszystko wskazuje na to, że pociąg będzie więc to słaby przykład…co do reszty pełna zgoda.

 3. A może w ramach odciążenia GZK Gmina zaczęłaby w nowym roku starania o fundusze unijne na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków?? Takie dofinansowania są od dawna dostępne w sąsiednich gminach – w tej opcji odpada wywózka ścieków i ich dalsze przetwarzanie w oczyszczalni; każdy kolejny dom w gminie zaopatrzony we własną oczyszczalnię odciąży GZK. Z odbiorem zwykłych ścieków jest obecnie problem, trzeba dzwonić do firm spoza terenu a te mają już dostateczne obłożenie u siebie..

 4. cenę ścieków należy rozłożyć na wszystkich mieszkańców ci co maja kanalizacje płaca horrendalne ceny !! a ci co nie maja nie płaca nic !!! Ryczałt i obniżyć cenę ścieków tym co maja kanalizacje !!! tak dłużej być nie może żeby jedni płacili a drudzy mieli to gdzieś

  • Co ty piszesz,zastanow sie nad tym.Jak ktos moze placic za kanalizacje skoro nie jest do niej podlaczony, moze jeszcze twoje rachunki rozlozymy na innych mieszkancow bo sa za wysokie…..

   • a co Kur@@ robi z tymi ściekami wyparowały ??? wodę bierze to i ścieki ma to takie proste !!! Oczyszczalnia chętnie przyjmie jak je dostarczy w sowim zakresie do niej !!!

    • 1. Oczyszczalnia nie przyjmie jeśli dostarczysz indywidualnie, nawet tego nie możesz zrobić.
     2. Jeśli masz 4-5 osobową rodzinę to miesięcznie używasz około 15m3 wody (cena za wodę 4.6 x 15 = 70zł) beczka z prywatnej firmy o pojemności 10m3 razy przyjeżdża 2 x w miesiącu (2 x 250zł = 500zł) razem płacisz 570 zł miesięcznie.
     3. Osoby podłączone do kanalizacji zapłacą 15m3 x 15zł = 225zł

     WIDZISZ RÓżNICĘ!!!

   • a za śmieci płacisz ryczałt ? co ścieków tez nie produkujesz ? prosta sprawa liczba osob w gospodarstwie i już 1 osoba 300zł za ścieki 2 osoby 500zł 3 osoby 700zł 4 i więcej 800zł cala gmina tak płaci a wy puszczacie do rowu

  • Ryczałt na ścieki na gminę na podstawie poboru wody albo liczby osób zamieszkujących gospodarstwo domowe podobnie jak ze śmieciami przecież ludzie nie maja z czego tego płacić !!!!

 5. Dobry wieczór, a mogę prosić o jakieś drobne optymistyczne podsumowanie tego roku? Wiem, widzę, czuję jak jest … Niemniej jednak, poproszę o „10 dobrych rzeczy”, które się w tym roku wydarzyły w naszej gminie. Pozdrawiam i do Siego 2020 🙂

 6. poco gzk prywatyzować-no chyba po to by prywatne rece robiły tak zeby nikt o niczym sie nie dowiedział i tylko liczyły zyski a nie dobro mieszkańców. ale jak to pan dobrze ujoł:
  A przy dobrym zarządzaniu GZK S.A. powinien dawać zyski.

  chodzi tylko o dobre zarzadzaie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.